České firmy ohrožuje toxický mix zdražování. A může být hůř

Zdroj: Depositphotos

Stále rostoucí inflace ohrožuje ziskovost, a v některých případech dokonce existenci tuzemských firem. Situaci mezi stovkami rodinných podniků sledujeme v  Centru pro rodinné firmy, které se na Fakultě podnikohospodářské VŠE už několik let zabývá výzkumem a také poradenstvím. Většina dotazovaných firem uvedla, že vliv inflace a rostoucí náklady s ní spojené mohou, anebo budou muset promítat do svých cen.

V číslech: zhruba 6 z 10 rodinných firem očekává, že kvůli inflaci a rostoucím nákladům budou mít letos nižší ziskovost. Přibližně 15 % jich může rostoucí náklady plně přenést do cen pro zákazníky, tři čtvrtiny pak mohou rostoucí náklady na své zákazníky přenést jen částečně.

V souvislosti s inflací firmy trápí také růst cen energií, mezd, surovin a kurz koruny vůči euru. Je to především kombinace a součet těchto zvýšených vstupů, co působí problém.

Jedním příkladem za všechny je firma Beznoska, která s Centrem pro rodinné firmy úzce spolupracuje. Beznoska vyrábí nástroje a operační pomůcky, například kloubní implantáty. Její šéf Petr Milata nám řekl, že růst cen energií, surovin i tlak na růst mezd vytváří toxický mix, který zvyšuje náklady o desítky procent, přičemž cena elektřiny se jim meziročně zdvojnásobila a cena tepla vyrostla zhruba o polovinu.

Co s tím hodlají firmy dělat? Od některých máme informace, že vedle upravování cen budou na situaci reagovat také modernizací či automatizací procesů. Bohužel se našly i odpovědi plné zoufalství a chuti firmu zavřít. To, že poslední roky pro řadu tuzemských podnikatelů přinášejí jednu existenční hrozbu za druhou – počínaje pandemií a konče zdražováním – asi všichni víme.

Každopádně existuje ještě jedno, dle mého názoru ještě těžší břímě, se kterým si musejí tuzemské rodinné firmy poradit. Šéfové rodinných firem založených v 90. letech zestárli a chtě nechtě musejí vyřešit své nástupnictví – manažerské a vlastnické. Mnozí již manažerské otěže předali, řadu šéfů-zakladatelů to ale ještě čeká. Nicméně zatím ve větším měřítku prakticky nedošlo k nástupnictví vlastnickému.

Že to nemůže být horší než výše zmíněný toxický mix zdražování? Bohužel ano. Změna ve vedení spojená s nenaplněnými očekáváními se změnami ve vlastnické struktuře bývá choulostivý dlouhodobější proces, ve kterém vyplouvají na povrch spory mezi členy rodiny i v době “relativního klidu”. Generace, co předává, se občas ráda do vedení vrací, což způsobuje další kompetenční konflikty. Statistiky ukazují, že to zvládne překonat pouze třetina firem, a to i v regionech, kde existují firmy s druhou, třetí nebo klidně i pátou generací ve svém vedení.

České rodinné firmy odhadem představují i více než 60 % tuzemských podniků a na výkonu české ekonomiky se mohou podílet i z více než 40 %. Generační obměně by se proto mělo přistupovat se stejnou, ne-li větší pozorností, než vyžaduje současný problém zdražování. Na změnu ve vedení firmy se naštěstí lze připravit.

 

Zdroj: Centrum pro rodinné firmy při Fakultě podnikohospodářské VŠE

Newsletter