České šrotovné: Koupíte si auto na plyn nebo elektřinu?

Na tuzemských ministerstvech se rodí plán na české šrotovné. Tedy dotace na výměnu starého auta za nové. Motoristé by takovou podporu mohli získat od poloviny příštího roku. Pokud to nové auto bude jezdit na stlačený zemní plyn CNG nebo na elektřinu. Napsaly to dnešní HN. Dotaci budou zřejmě moci získat domácnosti, živnostníci i malé firmy. Jak bude vysoká, zatím rozhodnuto není. Plán českého šrotovného je v jednání mezi ministerstvy životního prostředí a průmyslu a obchodu.

Ministři podle deníku opustili původní představu, že by byl příspěvek na koupi auta na CNG i na elektromobily stejný. Měl být ve výši 40 tisíc korun. Rozdíl mezi cenou vozů s klasickým pohonem a aut na elektřinu je výrazně vyšší, než jaký je cenový rozdíl běžných aut a vozů na CNG.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) také HN řekl, že zemní plyn není obnovitelný zdroj, a chtěl by tedy urychlit hlavně rozvoj dopravy na elektřinu.

Podporován bude podle ministra Brabce nákup nových osobních aut a dodávek do hmotnosti 3,5 tuny. Podmínkou bude ekologická likvidace starého vozu. Ikonou ve světě elektroaut je Tesla, patřící zejména do luxusního segmentu. Podle slov ministra bude ale v programu stanovena maximální cena kupovaného auta právě proto, aby se z dotace nepořizovaly luxusní vozy.

Musk se vysmál Applu: „Je to pohřebiště Tesly“

Program má být hrazen z poplatků za převod starších neekologických aut, ale celková částka na státní příspěvky také ještě není známa.

Šrotovné v minulosti zavedly například Rusko, nám sousední Slovensko či Španělsko. Se zajímavým protichůdným tahem v prostředí zelené Evropy a aféry dieselgate, pokud jde o ekologický efekt programu, přišlo na konci září Dánsko pod vedením nové vlády. Ta, jak odhalil návrh rozpočtu pro rok 2016, plánuje zvýšit daně na elektromobily a naopak zrušit poplatky za znečištění u vozidel s naftovým motorem. Tamní vláda tyto kroky hájí tím, že tato opatření pomohou podnikům ušetřit náklady a vytvoří nová pracovní místa.

Zdražit Teslu, ulevit naftě. Dieselgate po Dánsku

Newsletter