Dolar včera krátce zpevnil pod 1,1300 za euro. Dnes zisky odevzdává nad 1,1360. Oslabující dolar dostal korunu zpět pod 22,10. Proti euru pod 25,10.

České stavebnictví utrpělo nejprudší propad od března 2013

České stavebnictví v červenci prohloubilo meziroční pokles na 16,3 procenta, což je nejhorší bilance od března roku 2013. Data za červen byla revidována na minus 12,4 procenta. Přibylo ale stavebních povolení i dokončených bytů. Naopak: zahájených bytů bylo proti loňskému červenci méně. Data dnes zveřejnil ČSÚ. 

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se stavební produkce snížila o 12,6 procenta. Letošní července měl proti loňsku o tři pracovní dny méně. Ve srovnání s červnem stavebnictví očištěné od sezonních vlivů kleslo o 0,1 procenta.

V pozemním stavitelství produkce v červenci meziročně klesla o 12,3 procenta, v inženýrském se snížila o 23,4 procenta. Stavebních povolení vydaly úřady proti loňskému červenci o 5,2 procenta více. Bytů bylo zahájeno meziročně o 15,1 procenta méně, dokončených bytů přibylo o 14 procent.

„Stavaři zažívají nepříjemné „déjá vu“. Červencový propad stavební produkce je nejprudší od března 2013, kdy byla česká ekonomika v recesi. Propad zůstává dramatický i po očištění od vlivu počtu pracovních dnů. Produkce inženýrského stavitelství se propadla nejstrměji od února 2012. Silný propad je do určité míry dán efektem vysoké základny, neboť loni v červenci rostlo inženýrské stavitelství téměř 30% meziročním tempem. Šlo však bohužel jen o jednorázový „výšvih“, stimulovaný dočerpáváním prostředků z rozpočtu EU,“ soudí ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. „Bohužel, bez této berličky české stavebnictví opět těžce chřadne a zůstává jediným klíčovým „nemocným mužem“ české ekonomiky. Jeho výkon je stále poměrně hluboko pod úrovní předkrizového roku 2008. Za letošním prudkým poklesem stojí nejen útlum čerpání z rozpočtu EU, ale také například tíživé dopady unijní regulatoriky EIA – posuzování dopadů staveb na životního prostředí –, které zpomaluje realizaci řady stavebních projektů,“ dodává Kovanda.

„Jedním z důvodů (propadu) je výpadek veřejných investic po loňském obrovském boomu kvůli nutnosti vyčerpat zbylé prostředky minulého programového období EU fondů. V krizi se ale nenachází jen inženýrské stavitelství, pokračuje i propad výstupu pozemního stavitelství,“ potvrzuje ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Zarážející je podle něj například opětovné meziroční snížení počtu nově zahájených staveb bytů: v červnu o 38 %, v červenci o 15 %. A to v prostředí vysoké poptávky po bytech a růstu jejich cen. „Je vidět, že developerům či investorům brání administrativní a jiné překážky, nejistota ohledně metropolitního územního plánu v Praze a podobně. Za celý letošní rok by se mělo stavebnictví propadnout o 5,9 %. V příštím roce předpokládáme oživení aktivity o 4,2 %, když by se měla zlepšit především situace infrastrukturních staveb,“ dodává Zeisel.

Newsletter