Dolar proti euru rozšiřuje zisky a posouvá se pod hranici 1,1600 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Českému průmyslu se daří nejlépe od loňského září

Průmyslová výroba v červnu zrychlila tempo růstu na 8,1 procenta z květnových dvou procent. Jde o nejvyšší meziroční růst od loňského září. Tahounem průmyslu byla opět výroba aut, uvedl dnes Český statistický úřad. Po květnovém propadu se vrátily k růstu tržby z domácího odbytu a také nové zakázky v zahraničí.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla průmyslová produkce o 5,5 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,0 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 10,3 %.

Výroba aut v červnu vzrostla meziročně o 16 procent, což je výrazně vyšší tempo oproti květnovým 9,2 procenta. Automobilky se na celkovém osmiprocentním růstu průmyslu podílely 2,9 procenta. Dařilo se také výrobě strojů, která po květnovém poklesu vzrostla meziročně o 15 procent, a výrobě kovových konstrukcí s desetinovým růstem.

S poklesem produkce se v červnu potýkaly tiskárny novin a knih, jimž produkce klesla o 0,8 procenta. Po květnovém růstu se snížila výroba též výrobcům lodí, lokomotiv a letadel, celý obor propadl o více než desetinu.

Průmyslníci v červnu utržili o 7,7 procenta více než loni. Přispěl k tomu 12procentní růst tržeb v zahraničí a také návrat k růstu domácích tržeb. Ty po květnovém poklesu o 1,9 procenta v červnu stouply o 2,2 procenta.

Průmyslu přibývá také zakázek. V červnu podniky získaly o 10,3 procenta zakázek více než loni. U českých odběratelů průmyslníci sjednali o 11,4 procenta více zakázek, v zahraničí to bylo ve srovnání s loňským červnem o 9,7 procenta více, ještě v květnu přitom zakázek v cizině ubývalo.

Newsletter