Česko bez plynu nezůstane, uklidňuje RWE

Největší tuzemský distributor plynu, skupina RWE, neočekává, že by aktuální přerušení ruských dodávek plynu na Ukrajinu zkomplikovalo jeho dodávky českým zákazníkům. Firma má své zásobníky plné a na evropském trhu, kde nakupuje, je plynu dostatek, uvedl mluvčí RWE Martin Chalupský. Narušení zásobování v Česku nehrozí ani podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Žádný problém pro české zákazníky nehrozí ani podle společnosti MND, která plyn v Česku také skladuje.

Rusko včera přerušilo dodávky zemního plynu na Ukrajinu do doby, než Kyjev za další dodávky suroviny zaplatí předem. Podle ruské státní plynárenské společnost Gazprom tak existuje „vážné riziko“ narušení tranzitu ruského plynu dál do Evropy během zimního období.

Rusko zastavilo dodávky plynu Ukrajině a varuje Evropu

Na české zákazníky RWE ale tyto informace nemají podle Chalupského vliv. Mluvčí to odůvodnil tím, že firma kupuje plyn na dobře zásobeném evropském trhu a navíc do Česka proudí ruský plyn i takzvanou severní cestou přes Německo. Znovu připomněl, že podzemní zásobníky RWE jsou připraveny jak na topnou sezonu, tak i na případné výpadky v dodávkách.

„V této chvíli nehrozí České republice ani našim zákazníkům žádný problém ve spojitosti s aktuálním přerušením ruských dodávek plynu pro Ukrajinu,“ potvrdil také obchodní ředitel společnosti MND Ludvík Baleka. Firma, která se vedle skladování plynu zabývá také těžbou suroviny na Moravě, má své zásobníky plné z 85 procent, uvedla.

Česko dováží většinu plynu z Ruska. Vedle cesty přes Ukrajinu a Slovensko má napojení na plynovod Nord Stream, který vede po dně Baltského moře a přes Německo.

Ruská varování Turecku i Evropě: Sledujeme ONLINE

„Pro Českou republiku není tranzit přes Ukrajinu fatální. V případě potřeby jsme schopni dovézt ruský plyn Nord Streamem. Máme také zásobníky, dodávky z Norska a jsou možné i nákupy na spotových trzích v západní Evropě,“ řekl na dotaz ČTK ministr Mládek. Přerušení dodávek na Ukrajinu podle něj nicméně dobrou zprávou není. „Podporujeme stanovisko slovenské vlády a pana premiéra (Roberta) Fica, že tranzit přes Ukrajinu by měl být zachován,“ dodal. Možné omezení přepravy plynu přes Ukrajinu by v budoucnu způsobilo pokles příjmů Slovenska z poplatků za tranzit ruského plynu dále do západní Evropy.

Naposledy pozastavilo Rusko dodávky plynu na Ukrajinu letos v létě, protože se obě strany neshodly na ceně za ruský plyn. Ukrajina ho přestala od července odebírat. Zásobování se obnovilo až 12. října, když Gazprom podepsal s ukrajinským partnerem Naftogaz konečnou dohodu o prodeji plynu Ukrajině na zimní období. Do dnešních 08:00 SEČ Ukrajina dostala podle Gazpromu všechen plyn, který si předplatila, a žádná nová platba předem nebyla provedena.

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou mimořádně napjaté od doby, kdy Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a začalo podporovat proruské povstalce na východě Ukrajiny. Dřívější rusko-ukrajinské spory o plyn měly dopady i na dodávky do Evropy.

Newsletter