Česko by nemělo být montovnou, ale mozkovnou. Pomoci mu má FinTech

Zdroj: Depositphotos

Víra ve FinTech roste. Válka na Ukrajině mnoha lidem otevřela oči právě v oblasti finančních technologií. Domácí prostředí se stále vyvíjí. FinTech by se mohl stát jedním z pilířů transformace české ekonomiky. Talenty máme, vše je potřeba uchopit tak, aby Česká republika nebyla montovnou, ale mozkovnou, řekl v rozhovoru pro Roklen24 Ondřej Machač, zakladatel magazínu Fintree a nově výkonný manažer v České Fintech Asociaci. Jako postavit Česko na FinTechu? Přečtěte si rozhovor.

Ondro, jak hodnotíš letošní dění v globálním FinTechu? Ovlivnila nějak tuto oblast například válka na Ukrajině?

Valuace FinTechů a víra v ně roste. Otázkou je, zda to je udržitelné do nekonečna. Ale to je na dlouhou debatu. Podívejme se konkrétně, jaký vliv má na FinTech válka.

Válka ovlivnila FinTech v několika směrech. Spousta lidí si uvědomila, že technologie jako SWIFT, které bereme za samozřejmé, mají velký dopad na normální chod ekonomiky. Také vidí, co se může stát, pokud je SWIFT vypnut, třeba jen částečně. Viděli jsme také pád tuzemské Sberbank. Ten povede k tomu, že lidé budou více přemýšlet o alokaci svých prostředků u jednotlivých finančních domů a fintech společností. K zamyšlení nabádá i to, zda kryptoměny, např. Bitcoin, budou více využívány jako aktivum obdobné zlatu a budou sloužit jako hedge v těchto nelehkých situacích. I přes velkou volatilitu je neovlivní vypnutí SWIFTU, krach bankovního domu atd.

Jak je na tom české FinTech prostředí? Najdou se nějaké novinky poslední doby, o kterých bychom měli vědět?

Pokud bych se podíval na tuzemské dění, tak tu máme nárůst okamžitých plateb, plateb pomocí QR kódů, ano, i to je fintech technologie. Mrzí mě, že například okamžité platby nepodporují všechny tuzemské banky – měl by to být standard.

Dále tu máme platby s pomocí PSD2, také se chystá vstup některých velkých hráčů na náš trh. Právě ti, a zejména globální, vždy zvýší konkurenci, což uvítají především uživatelé.

Ondřej Machač, zdroj: Česká FinTechová asociace
Ondřej Machač, zdroj: Česká FinTech asociace

Nedávno ses stal výkonným manažerem České FinTech asociace. Jedním z jejích cílů je udělat z FinTechu pilíř transformace české ekonomiky. Jan na to? Existuje už nějaká strategie a postup?

K tomu, aby byl FinTech jeden z pilířů transformace české ekonomiky, máme blízko a ani si to neuvědomujeme. Talent, který ve FinTechu pracuje, je velký. Mnohdy se o něm pouze nemluví, protože pracuje pro zahraniční hráče, kteří na tuzemském trhu nepůsobí. Například top hráč na poli supply chain financingu Prime Revenue má kanceláře v Praze. To stejné Barclays a další velké finančně technologické firmy. Potom tu máme tuzemské fintechy, jako je Twisto, Braiins, SatoshiLabs, Roger, které dělají dobré jméno tomuto segmentu nejen u nás, ale i v zahraničí.

Důležité je všechny tyto informace uchopit, zpracovat a předat dále tak, aby Česko nebylo montovnou, ale mozkovnou, a to i díky FinTechu. Strategii máme jasně stanovenou. Z postupu mohu sdělit například pořádání FinTech konferencí a dalších dílčích akcí. Také spolupráce s vysokými školami, které přivedou do fintechu další talent, nebo vytvoření skupiny FinTech ambasadorů.

V dubnu se v Brně koná akce FinTech Roadmap 2022, kterou organizuješ. O čem bude a na co se mohou potenciální návštěvníci těšit?

Tato akce má za cíl spojit český a slovenský FinTech. Chceme založit tradici společné konference, která ukáže to nejlepší z obou trhů a pomůže například v expanzi tuzemských fintechů na Slovensko a naopak. Konference je rozdělena do tří částí: FinTech ekosystém, Inovace, Blockchain a kryptoměny.

Pokud bych měl z každé sekce vypíchnout jednu část, tak v ekosytému se dotkneme regulace, ke které vystoupí centrální bankéři z Čech i Slovenska. V inovacích máme Ondřeje Šmakala, který bude mluvit o tom, jak s Orka Ventures dělají fintech business v severských státech. Pro sekci kryptoměny se nám podařilo získat Jana Lorence, který přiletí z Dublinu a bude mluvit o tom, jak v Banxe dělají business s velikány, jako je Binance, Kucoin nebo Changelly. Povedlo se nám získat zajímavá témata a řečníky, kteří mají co říct. Budu rád, když se na akci potkáme!

Ondřej Machač je FinTech Evangelista, zakládající redaktor FinTech magazínu Fintree, spoluzakladatel dobročinného projektu Podpořit.cz a aktivní konzultant asociace CTIT a Platební instituce Roger v oblasti FinTechu a inovací. Zároveň působí jako výkonný manažer v České Fintech Asociaci. Dlouhodobě se věnuje inovacím a věří, že dokážou měnit život člověka k lepšímu.

Newsletter