Česko je jedničkou regionu v objemu nákupů a prodejů firem

Objem nákupů a prodejů firem v letošním prvním pololetí v Česku činil 4,9 miliardy dolarů, v přepočtu přes 120 miliard korun. Meziročně vylétl o plné tři čtvrtiny. Investoři uskutečnili 194 transakcí, což je meziročně bez dvou procent dvojnásobek, vyplynulo z údajů M&A barometru, který zveřejnila poradenská firma EY. V regionu střední a jihovýchodní Evropy se ČR dostala v počtu i objemu transakcí na první příčku před Turecko a Polsko.

Česká republika se přitom podle výkonného ředitele společnosti EY pro fúze a akvizice v ČR Petra Kříže pohybuje zcela mimo evropský nebo světový trend trhu fúzí a akvizic. Globálně totiž objem fúzí a akvizic klesl a počet neúspěšných transakcí byl nejvyšší od finanční krize. Důvodem pro vývoj v Česku jsou mimo jiné intervence České národní banky. „K ukončení intervencí ČNB na devizovém trhu však může dojít rychle a nečekaně, a čeští i zahraniční investoři tak aktuálně velmi stojí o umístění svých prostředků do korunových aktiv, tedy i českých firem,“ vysvětlil Kříž.

„Důležitým aspektem českého trhu jsou taktéž transakce v segmentu středně velkých firem. SME segment je významným hnacím motorem ekonomiky a právě v této oblasti dochází k několika stovkám transakcí ročně. Majitelé těchto firem řeší genereační obměnu, mnohdy nemají nástupce a přitom velmi stojí o zachování pokračování společnosti a její další růst. Díky tomuto fenoménu jsou pro tyto prodávající stále atraktivnější nabídky lokálních private equity fondů a familly office, které dokáží velmi flexibilně reagovat v rámci řízených či neřízených procesů středně velkých firem. Tito investoři jsou tlačeni významným přebytkem likvidity k realizaci transakcí, což kupodivu způsobuje zvýšení pravděpodobnosti jejich realizace než významné vylepšení valuací. SME transakce a lokální PE se stanou významným, ne-li nejvýznamnějším faktorem tuzemského M&A trhu,“ upozorňuje pro Roklen24 Jakub Burda, Managing Director Roklen Corporate Finance.

V mezinárodním srovnání vychází Česko podle studie EY jako nejsilnější regionální investor. Ze zemí střední a jihovýchodní Evropy je ČR aktuálně největším trhem před Tureckem (3,5 miliardy dolarů) a Polskem (2,3 miliardy dolarů). Celkově trh fúzí a akvizic ve střední a jihovýchodní Evropě pak v pololetí stoupl o 1,2 procenta na 655 transakcí. V případě objemu trh klesl o 14 procent na 14,1 miliardy dolarů.

Nejvýznamnější podíl na objemu českých transakcí měly již tradičně investice domácích investorů v rámci ČR, následovány investicemi směřujícími do tuzemska ze zahraničí. V investiční aktivitě směrem do ciziny byli čeští investoři, v porovnání s investory z ostatních zemí regionu, druzí s 14 transakcemi. Předstihli je pouze turečtí investoři s 23 transakcemi v zahraničí, Poláci skončili se 13 transakcemi na třetím místě.

Nejatraktivnějšími obory z pohledu počtu transakcí byly v ČR IT a nemovitosti. Naopak výrazně klesající transakční aktivita byla patrná zejména v odvětvích telekomunikací a médií a dopravy a logistiky.

Nejaktivnějším investorem byla skupina Czechoslovak Group, která uskutečnila pět transakcí. Získala například firmy Avia a Prim. Druhým nejaktivnějším hráčem byla čínská skupina CEFC se čtyřmi transakcemi. Pokračovala tak v investiční aktivitě z loňského roku. Kapitálově mimo jiné vstoupila i do jedné z největších česko-slovenských investičních společností J&T Finance Group.

Největší transakcí pololetí v ČR se zveřejněnou hodnotou pak byla koupě cestovní on-line agentury Invia společností Rockaway Capital za zhruba 85 milionů dolarů. I v této transakci bude figurovat čínská CEFC. Oznámila totiž, že v její druhé fázi plánuje od skupiny Rockaway koupit 50 až 90 procent akcií Invie. „Žádná s českých transakcí se zveřejněnou hodnotou se ovšem nedostala do desítky největších transakcí v regionu,“ upozornil senior manažer EY pro fúze a akvizice Štěpán Flieger. Nicméně se v ČR podle něj uskutečnily transakce, které by se do regionální desítky dostaly. Firmy si ovšem nepřály zveřejnit objem transakce.

Žebříček Top 10 největších transakcí v první polovině roku 2016 v České republice:

Cílová společnost

(% podíl)

Stát

Kupující

Stát

Hodnota transakce v mil. USD

1

Invia.cz, a.s. (100)

Česká republika

Rockaway Capital

Česká republika

85

2

Pražská teplárenská LPZ, a.s.(100)

Česká republika

Veolia Energie CR, a.s.

Česká republika

80

3

Travel Service, a.s. (39.9)

Česká republika

CEFS China Energy Company Limited

Čína

34

4

JOB AIR Technik a.s. (100)

Česká republika

CZECHOSLOVAK GROUP a.s.

Česká republika

33

5

FIOMO a.s. (100)

Česká republika

HUHTAMAKI OYJ

Finsko

31

6

JP Plast s.r.o. (100)

Česká republika

RPC Group Plc

Velká Británie

20

7

SAOP RACUNALNISTVO DOO (100)

Slovinsko

Solitea a.s.

Česká republika

17

8

Pronatal medical group s.r.o. (100)

Česká republika

MEDICON a.s.

Česká republika

14

9

Learining Systems Poland SA (100)

Polsko

Penta Investments s.r.o.

Česká republika

11

10

VELETRHY BRNO a.s. (61)

Česká republika

Město Brno

Česká republika

10

Zdroj: EY M&A Barometr

Newsletter