Dolar před daty z amerického trhu práce v mírném zisku pod 1,1030 za euro. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu ve ztrátě. Koruna oslabila nad 25,35 za euro a nad 23,00 za dolar.

Česko je kryptoměnovou velmocí. Lidé by měli do tohoto světa vkročit bezpečně tou správnou nohou

Zdroj: ChainCamp

Česko je obecně kryptoměnovou velmocí. Češi mají kryptoměny rádi, hodně si s nimi hrají a investují. Z ČR pak pochází hned několik krypto společností světového významu. O něco slabší je na tom edukace. Lidé by měli do krypto světa vkročit bezpečně tou správnou nohou. V tom jim může pomoci i náš ChainCamp, řekl v rozhovoru hlavní organizátor této největší československé kryptoměnové akce Martin Kuchař.

Nedávno se uskutečnil další ročník ChainCampu. Mohl bys celou akci představit?

ChainCamp je konference ze světa Bitcoinu, dalších kryptoměn a blockchainu obecně. Říkáme konference, avšak jde nám primárně o to, aby se komunita, ať už laická nebo ta poučená, sešla osobně. Vytváříme místo, kde se v super pohodové atmosféře může kdokoliv potkat se špičkou československé krypto scény. Hlavním cílem ChainCampu je dát lidem šanci se potkat, vkročit do světa kryptoměn bezpečně tou správnou nohou a pobavit se, seznámit se, poslechnout si hodnotné přednášky, a nakonec si užít i pořádnou párty, která k tomu nezbytně patří. Letošní ročník navštívilo 950 účastníků, prostory byly na svých limitech. Celá akce sklidila perfektní ohlasy, takže pro příští ročník máme před sebou mnoho výzev.

Jaká přednáška tě bavila nejvíc?

S touto otázkou se setkávám často a nemám na ni odpověď. Z role organizátora jsem měl dost práce. Běhal jsem různě po areálu a na přednášky nebyl čas ani klid. Pouštím si je nyní ze záznamu, a nakonec mě baví vlastně úplně všechny. Pokud bych měl říci, co mě na ChainCampu 2021 opravdu bavilo, tak to byla ta pohoda a dobrá nálada mezi návštěvníky. Všichni se smáli, postávali v menších i větších skupinách, prostě si akci užívali. To mě moc těšilo.

Martin Kuchař, zdroj: ChainCamp
Martin Kuchař, zdroj: ChainCamp

Jak dlouho zabere organizace akce takové velikosti?

Prakticky hned po ukončení jednoho ročníku začínají přípravy toho dalšího. Práce pak postupně přibývá a zaměstnává od organizátorského jádra postupně víc a víc lidí. Poslední dva měsíce před akcí je to velmi intenzivní práce i pro vícečlenný tým. Obecně se tak dostáváme skoro na rok práce s tím, že na počátku je to vždy o základní kostře, mailech a telefonech až do akce, kdy se běhá, spěchá a doufá, že vše klapne, jak má.

Už jsi tedy začal přemýšlet o dalším ročníku? Dojde na nějaké změny nebo vylepšení?

Tou nejdůležitější zprávou je, že další ročník určitě bude. Předběžně opět uvažujeme o druhé zářijové sobotě, zbývá nám jen pár drobností k tomu, abychom si vše potvrdili. Hlavní výzvou, která se pak promítne i do změn a vylepšení, je reakce na poptávku ze strany návštěvníků. Letos jsme bohužel museli velkou část zájemců odmítnout z kapacitních důvodů a mrzelo nás, že na ně nedošlo. Proto přemýšlíme, jak umožnit na akci vstup většímu počtu zájemců a současně zajistit, že zůstane zachována ta pohoda a super nálada, na které ChainCamp celý stojí. Nechceme dělat tuctovou konferenci, ale opravdovou krypto párty, na kterou se lidé těší a užijí si ji do sytosti.

Současně přemýšlíme, jak osvěžit registrační model. Určitě zůstaneme u vstupů zdarma a vyšší stovky vstupenek nabídneme opravdu grátis. Chceme k tomu však přidat nějaký gamifikační prvek, který pomůže edukaci a adopci Bitcoinu a současně zajistí, že vstupenka zdarma jen tak nepropadne. Koncept představíme brzy a rovnou k tomu uvolníme první sadu vstupenek.

Určitě vyřešíme i problémy letošního ročníku, kdy mě především přes oběd mrzelo, že se tvořily zbytečně dlouhé fronty, skoro delší než pak na pivo na afterpárty.

Předpokládám, že jako fanoušek kryptoměn máš vlastní portfolio. Mohl bys prozradit, která krypto aktiva patří mezi tvoje oblíbená a kterým věříš?

Je to tak, krypto mě baví a portfolio přirozeně mám. Prošel jsem si, myslím, poměrně tradičním kolečkem jako mnoho dalších. Od nákupu Bitcoinu přes směnu do altcoinů a zase k návratu do Bitcoinu. Právě do něj aktuálně vkládám největší důvěru a dalším altům se až na výjimky vyhýbám především z důvodu vyššího rizika. Mám i nějakou Solanu, Ethereum, COTI atd. Jde především o historické pozůstatky, u kterých nyní postupně měním zpět do BTC – vždy na zajímavých hladinách. Vnímám současně rychle se měnící trendy, vzestup DeFi, možnosti stakování a mnoho dalších investičních příležitostí. Osobně se do nich ale nepouštím z časových důvodů, když vím, že bych neměl prostor z nich vymáčknout to nejlepší a zbytečně bych zvyšoval své riziko.

Zdroj: ChainCamp
Zdroj: ChainCamp

Cena Bitcoinu nedávno dosáhla nového rekordu. Co podle tebe stálo za tímto optimismem?

Upřímně? Nevím 🙂 Nicméně z pragmatického pohledu bych řekl, že těch důvodů je několik a výsledek bude jejich mixem ovlivněným i dalšími faktory. Určitě jsme opět na vrcholu čtyřletého cyklu, který u Bitcoinu prozatím pěkně funguje. Většina si jistě pamatuje ATH (all-time-high, pozn. redakce) z roku 2017, podobné růsty v roce 2013 apod. K tomu se přidává nejistá situace na finančních trzích, bublající informace o ekonomické krizi a snaha investorů i retailu o zajištění svého bohatství. Přidává se zcela jistě i mnoho pozitivních informací o Bitcoinu, vznik prvních bitcoinových ETF, vstup mnoha institucí, adopce Bitcoinu v El Salvadoru atd. Těch pozitivních zpráv i okolností je mnoho a cena Bitcoinu je přirozeně kopíruje.

Jak se podle tebe změnilo všeobecné vnímání krypto světa od prvního ročníku ChainCampu?

Od prvního ChainCampu uběhl rok a kousek, vnímání se tedy až tak neposunulo. Co sleduji, je masivní rozmach DeFi, obrovský růst Lightning Network (za to jsem osobě mimořádně rád), nebývalý zájem o Bitcoin i ze strany institucí, a ne jen retailu. Takže ten hlavní rozdíl mezi dvojicí ročníků je v měřítku, kdy s dalším ročníkem jsme prostě o rok dále a je to na trhu vidět. Na druhou stranu uvidíme, kde bude ChainCamp za situace, která by mohla nastat po konci bull-runu, kdy by se cena třeba pár let motala zpátky v hladinách kolem 20 – 30 tisíci USD.

Jak vnímáš české prostředí ve vztahu k investicím do krypta? Je podle tebe informovanost širší veřejnosti dostatečná?

Obecně je Česko kryptoměnovou velmocí. Máme tady kryptoměny rádi, hodně se s nimi hrajeme, investujeme, oproti jiným zemím je procento držitelů vyšší. Podobně z ČR pochází několik společností světového významu jako SatoshiLabs (peněženka Trezor), General Bytes (bitcoinmaty), Braiins (provozovatel prvního Bitcoin poolu SlushPool) a mnoho dalších. Takže informovanost je zde na vysoké úrovni, minimálně ve srovnání s dalšími zeměmi.

Současně je ale vidět, že právě edukace zde opravdu chybí. Ať už jde o množství podvodů, kdy se ziskuchtiví spekulanti nechají snadno lapit na zázračné zisky, nebo třeba absolutní nepochopení celého konceptu Bitcoinu a kryptoměn obecně. Cítím, že se z krypta stává takový fenomén, že by se tomuto tématu měla věnovat pozornost i na školách – minimálně z pohledu rychlého vlaku. I když ono české školství neumí edukovat o finanční gramotnosti vůbec, natož o něčem, jako je Bitcoin. Je vlastně až s podivem, že může školství posouvat do dalšího života lidi bez toho, aby jim řeklo, jak pracovat s financemi, jak funguje zdravá životospráva a jak se o sebe postarat. Máme co dohánět a Bitcoin nebo krypto určitě nebude v první vlně.

Vedle ChainCampu ses nedávno vrhl na projekt ChainJobs. Můžeš ho představit – o co jde a pro koho je určen?

Jak jsem už řekl, ČR je opravdovou krypto velmocí, ale podobně jako jinde ve světě nebo v jiných odvětvích nám chybí dostatek šikovných a zkušených lidí. Naším cílem je pomoci propojit komunitu ChainCamp s těmi nejlepšími nabídkami na trhu. Chceme umožnit zájemcům o práci v kryptu najít skvělé pozice u skvělých firem. Díky tomu bude moci celé odvětví růst ještě dynamičtějším tempem. Je za tím pořád ještě hromada práce, ladíme mnoho myšlenek, avšak už nyní platí, že se kdokoliv může na našem webu registrovat. My se s ním osobně spojíme, zjistíme jeho požadavky a možnosti a pak jej propojíme na pozici tak, že bude velká pravděpodobnost finálního podání ruky.

Zdroj: ChainCamp
Zdroj: ChainCamp

Martin Kuchař: V IT se pohybuje od svých let ve školce, kdy se učil základy práce na počítačích 486 apod. I mimo studia na architektuře jej IT neopustilo a věnoval se mu nadále jako konzultant pro firmy, pomáhal udržovat jejich techniku v chodu a postupně se přesunul do e-commerce, kde jako projektový manažer a následně sales manager poznával mnoho akcí a konferencí nejen profesně, ale i jako svůj koníček. Všechny tyto zkušenosti pak propojil a vytvořil ChainCamp jako odpověď na chybějící event tohoto formátu jak v ČR, tak SR.

Newsletter