Česko přijme 37 křesťanských rodin na útěku před IS

Vláda souhlasí s přesídlením 37 křesťanských rodin, které utíkají před organizací Islámský stát. Celkem 153 iráckých uprchlíků z Kurdistánu a Libanonu přijede do Česka zřejmě od ledna do dubna ve čtyřech skupinách. O rozhodnutí vlády informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na přesídlení, které zaštítily církevní instituce, se bude podílet Nadační fond Generace 21, a to i finančně.

„První skupina již prověřených 23 osob nacházejících se v Libanonu by mohla do Česka přiletět do konce ledna 2016. Na bezpečnostních opatřeních budou v celém průběhu výběru a realizace spolupracovat policie, Úřad pro zahraniční styky a informace, Bezpečnostní informační služba, Vojenské zpravodajství, ministerstvo vnitra i Nadační fond Generace 21,“ informovalo ministerstvo vnitra.

„Jedná se o příslušníky křesťanské menšiny, kteří se v důsledku agrese Islámského státu v Iráku ocitli ve velmi těžké životní situaci a obrátili se na ČR s žádostí o pomoc. V naší zemi by měli získat mezinárodní ochranu, šanci se integrovat a začít nový život v bezpečí,“ komentoval rozhodnutí Sobotka. Doplnil, že náklady na přesídlení budou sdíleny s neziskovým sektorem, většinu nákladů by měl zajistit Nadační fond Generace 21.

Fond má podle svého mediálního zástupce Martina Frýdla na přesídlení uprchlíků připraveno 15 milionů korun. „Máme rozpočet, který by to měl pokrýt,“ řekl dnes Frýdl ČTK. Za fond také poděkoval vládě, že přesídlení uprchlíků schválila. Podle něj nyní mohou ve spolupráci s úřady pokračovat práce na přijetí běženců. Podle materiálů pro vládu se v případě, že fond nebude schopen plnit své závazky, ujme financování akce ministerstvo vnitra. Maximální náklady vláda vypočítala na 32,5 milionu korun, o které má být navýšen rozpočet vnitra.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Česko tímto krokem přispěje k ochraně menšin, které po staletích přišly o enklávy na území Sýrie a Iráku. „Je to někdo, kdo tam žil tisíc let, a dnes to vypadá, že je tam život nemožný,“ řekl novinářům ministr. Pokud by se tyto menšiny nepodařilo zachránit, byla by to podle Zaorálka kulturní tragédie.

Podle dřívějších informací jsou mezi vybranými rodiny s dětmi, vdovy i sirotci. Polovina mužů a téměř třetina žen má vyšší vzdělání. Při výběru fond stanovil dvě podmínky. Chtěl, aby žadatelé měli ověřitelný příběh a aby chtěli do Česka. Přesídlení se týká 130 vnitřně vysídlených uprchlíků z iráckého Kurdistánu a 23 iráckých uprchlíků z Libanonu.

Podmínkou jejich příjezdu je bezpečnostní prověrka. Vedení fondu už dříve nastínilo, že by období po příjezdu uprchlíků do Česka mělo mít tři fáze. Nejdřív přesídlenci zamíří do karantény a přijímacího procesu. Po příjezdu se začnou učit česky. Po skončení přijímací části se rozdělí do skupin maximálně se 30 členy. Ty se pak mají rozmístit do některých krajských měst.

Vzhledem k tomu, že se iráčtí uprchlíci v Libanonu nacházejí mimo svou vlast a mají statut mandatorního uprchlíka OSN, bude se těchto 23 vybraných uprchlíků podle ministerstva vnitra počítat mezi 400 uprchlíků, které se Česko dobrovolně zavázalo v rámci řešení migrační krize přesídlit. V tomto případě Česko obdrží příspěvek 10.000 eur (zhruba 270.000 korun) na každou osobu. Zbývajících 130 lidí pobývá na území Iráku a má status vnitřně vysídleného uprchlíka, do kvóty se tedy nepočítají. Všech 153 lidí bude moct v případě zájmu zůstat v Česku natrvalo, tedy i po skončení konfliktu.

S přesídlováním uprchlíků začínají i další státy. Na sousední Slovensko například minulý týden přiletěla z Iráku skupina 149 asyrských křesťanů, kterým Bratislava poskytne útočiště v rámci svého dobrovolného příspěvku k řešení migrační krize.

Newsletter