Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Česko sází na jádro, stvrdila koncepce. ČEZ to vítá

(Rozšířeno 15:45) Vláda dnes schválila aktualizaci státní energetické koncepce, potvrdil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pro čtk. Hlavním zdrojem výroby energie v Česku budou jaderná energetika a obnovitelné zdroje. Koncepce určuje směr, jakým se vydá česká energetika v nadcházejících desetiletích. 

„Dnes schválená státní energetická koncepce znamená další krok k nízkouhlíkové energetice. Hlavním zdroji výroby energie u nás budou jádro a obnovitelné a druhotné zdroje,“ uvedl premiér v SMS zaslané ČTK. 

Koncepce obsahovala šest základních variant dlouhodobého vývoje české energetiky do roku 2040. Nejpravděpodobnější vývoj je obsažen ve variantě nazvané optimalizovaný scénář, jenž předpokládá, že primárním energetickým zdrojem by se mělo stát jádro, následované zemním plynem a ropou. 

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se již dříve nechal slyšet, že stát nechce „plynovou variantu“, tedy přechod primárně na plynové elektrárny, ani variantu, která sází na obnovitelné zdroje. Uvedl, že vláda chce naopak prosazovat využití jaderných a uhelných zdrojů. 

Energetická strategie má spoléhat na jádro a uhlí, otázkou zůstávají garance

O koncepci jedná vláda s přestávkami od prosince, kdy podle některých ministrů ještě dostatečně neřešila otázku zachování či prolomení takzvaných těžebních limitů v Ústeckém kraji. Ministerstvo průmyslu následně v lednu představilo čtyři varianty toho, jak s limity naložit. V současné době si ministerstvo nechává zpracovat nezávislou studii, která má určit, zda se těžba za limity stanovenými v roce 1991 vyplatí. 

Před 14 dny vláda naposledy projednávání koncepce a navazujícího Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky přerušila. Plán mimo jiné řeší, jak do budoucna financovat výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR. Plánem se ale ministři dnes nezabývali. 

Vláda na dva týdny přerušila jednání o energetické koncepci

Sněmovnou prošla sporná energetická novela. Co nás čeká?

Zástupci tepláren, plynaři, Hospodářská komora i společnost ČEZ vítají přijetí Aktualizace státní energetické koncepce (ASEK), naopak se schválením dokumentu před rozhodnutím o takzvaných limitech těžby hnědého uhlí nesouhlasí ekologická organizace Greenpeace. Vyplývá to z vyjádření jejich představitelů. 

Koncepce obsahuje šest základních variant dlouhodobého vývoje české energetiky do roku 2040. Nejpravděpodobnější vývoj je obsažen ve variantě nazvané optimalizovaný scénář, jenž předpokládá, že primárním energetickým zdrojem by mělo v roce 2040 být jádro, následované zemním plynem a ropou. 

„V dnešní hektické a turbuletní době je důležité, že máme alespoň základní vodítko pro budoucí rozhodování a investice,“ uvedl dnes předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR a bývalý premiér Mirek Topolánek. Dodal, že na schválení ASEK by ale měla navázat řada konkrétních kroků v exekutivní i legislativní oblasti, aby koncepce nezůstala jen na papíře. 

Podobný postoj má i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. „Scénář odrážející současný stav a predikovaný vývoj spotřeby energií do roku 2040 ztělesněný v ASEK není podle komory zcela ideální. Na druhou stranu v rámci uplynulých let jde o variantu, která umožní podnikatelům i státu prostředky, kupříkladu do rekonstrukce a modernizace zařízení na výrobu a přenos energií, investovat účelně,“ uvedl dnes Dlouhý. 

Schválení koncepce přivítali i plynaři. Předseda Rady Českého plynárenského svazu Miloslav Zaur podotknul, že i pro plynárenství je nastavení dlouhodobě stabilního rámce nezbytné pro další rozvoj. 

„ASEK podle nás realisticky popisuje budoucí vývoj v Česku z hlediska zdrojů, tedy dožívání uhlí, v horizontu následujících desetiletí,“ řekl ČTK mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž. „Je dobře, že ani do budoucna se nebudeme spoléhat na dovoz elektřiny,“ dodal. 

Naopak solárníci a ekologické organizace dokument kritizují, vadí jim hlavně plánovaný rozvoj jaderných zdrojů. „Česko bude posilovat jadernou energetiku, a to i přes rostoucí cenu tohoto řešení,“ uvedl dnes Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost. Podle něj naopak koncepce opět nepočítá s možností šetrné energetiky, kam patří například chytré sítě, elektromobilita, tj. rozvoj automobilů na elektrický pohon nebo systémů na ukládání energie, například baterií. Přílišné preferování nových jaderných zdrojů v koncepci kritizuje i aliance Šance pro budovy. Ta uvedla, že by bylo výhodnější místo toho podpořit další renovace budov a energetické úspory. 

Ekologické organizace také kritizují, že koncepce byla schválena bez rozhodnutí o takzvaných limitech hnědého uhlí v Ústeckém kraji. „Schválit energetickou koncepci bez rozhodnutí o limitech je jako postavit auto bez jednoho kola s tím, že ho dodáte později. Pokud mají ministři pocit, že ani po pěti letech projednávání nemají dost informací, měli odložit schválení celé energetické koncepce,“ uvedl Jan Rovenský z Greenpeace ČR. 

Newsletter