Český fintech expanduje. Tisíce zaměstnanců, téměř 12 miliard přidané hodnoty a globální ambice

Zdroj: Depositphotos

Český fintech zaměstnává už více než 6 tisíc lidí. Celková hrubá přidaná hodnota odvětví je téměř 12 miliard korun, z toho téměř polovina je vyplácená na náhradách. Zaměstnanci ve fintechu si v průměru vydělají téměř 55 tisíc korun měsíčně, tedy nadprůměrnou českou mzdu. Veřejné rozpočty získají z fintechu 3,6 miliard korun ročně. To jsou hlavní závěry studie, kterou pro Českou fintechovou asociaci a společnost Visa zpracovali autoři z Metropolitní univerzity Praha (MUP) a Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).

Studie jednoznačně ukazuje, že fintech je nadprůměrně rychle rostoucí odvětví, které přináší vysokou přidanou hodnotu. „Je to zejména kvůli inovacím a zaměstnávání kvalifikované pracovní síly. Ostatně fintech je spojením financí a technologií, tedy dvou oblastí, které umí přinášet přidanou hodnotu samy o sobě, natož v kombinaci,“ vysvětluje Aleš Rod, výkonný ředitel CETA.

“Studie o fintechu je něco, co nám chybělo. Nikdo nebyl schopný říci, jak velký fintech je, jaký přínos má a proto jsme dali hlavy dohromady s Dominikem Stroukalem a Alešem Rodem. Výsledkem je základ, na kterém se dá stavět a ukázat, že FinTech může být jedním z hlavních klíčových odvětví pro Českou republiku,“ uvedl pro Roklen24 výkonný ředitel České fintech asociace Ondřej Machač.

Do oblasti fintechu spadá široké spektrum služeb, které jsou spojeny s poskytováním nebo optimalizací finančních produktů. Vedle dnes již široce využívaného mobilního bankovnictví do něj spadají např. i méně konzervativní aplikace na správu financí, které svou inovativností a uživatelskou dostupností soupeří s konzervativními službami v rámci zaběhlých bankovních domů. Důležitou součástí fintechu je rovněž technologie blockchain, kterou využívá velká skupina investičních aplikací nebo kryptoměn. Důležitým segmentem je rovněž e-commerce, kdy do sektoru fintech spadají nákupy u obchodníků skrze platební brány, platební tlačítka nebo QR kódy. Dalším důležitým segmentem je také spojení nových technologií s pojištěním nebo s půjčkami a úvěry.

Zdroj: Vlastní zpracování autorů studie. Hodnoty jsou uvedeny v cenách roku 2023
Zdroj: Vlastní zpracování autorů studie. Hodnoty jsou uvedeny v cenách roku 2023

České fintechy umí lákat talentované zaměstnance ze zahraničí, dnes zaměstnávají více než 1600 cizinců. „Nepřekvapilo nás, že nejčastěji je to ze Slovenska a Ukrajiny,“ říká Jakub Žofčák z CETA. „Českým fintechům se ale podařilo přitáhnout i zaměstnance z Polska, Francie, Velké Británie či Singapuru,“ dodává. Více než do financí je lákají na dobře placenou práci v IT či vývoji. Větší podíl zaměstnaných cizinců mají velké fintechy.

V České republice mapujeme již 150 fintechů. Z výzkumu vyplynulo, že české fintechy mají evropské a globální ambice. „Dvě třetiny našich fintechů jsou malé či střední firmy, mezi českými fintechy ale najdeme i úspěšné globální a evropské hráče,“ říká Jiří Duba z Metropolitní univerzity Praha.

Ze studie vyplynulo, že silnou stránkou českého fintechu je rychlost, inovativnost a přívětivost služeb, naopak za slabé stránky považují samy firmy z odvětví zejména problematickou regulaci a omezený přístup k financování. Dobrou zprávou je, že ve většině případů se fintechy domnívají, že banky jsou jejich partneři, se kterými spíše dobře až velmi dobře spolupracují. Českému fintechu by pomohla vyrůst zejména přehlednější a vstřícnější regulace, lepší přístup k financování, ale také rozumné legislativní ukotvení zaměstnaneckých akcií (ESOP) – 98 % fintechů by ESOP uvítalo, zaujal je také Enterprise Investment Scheme (EIS).

Data byla sbírána během druhého čtvrtletí roku 2025 mezi členy a partnery České fintechové asociace. Odpovídali z většiny přímo zakladatelé či ředitelé společností, případně manažeři. Dotazované fintechy jsou z většiny 100% či majoritně vlastněny Čechy.

Studie také vytvořila index důvěry českého fintechu a index podpory českého fintechu. Index důvěry je na škále -100 až 100 bodů na 49 bodech a index podpory na stejné škále na 22 bodech. Český fintech věří ve vlastní pozitivní budoucnost a cítí podporu od veřejných institucí, i když jen slabou. 

Zdroj: Vlastní zpracování autorů studie
Zdroj: Vlastní zpracování autorů studie

„Fintech magicky nespasí naše napnuté veřejné finance, ani nenakopne růst ekonomiky na dvojnásobek, ale podařilo se mu stát se viditelným odvětvím, ve kterém může Česká republika excelovat. A místy se to už daří,“ uzavírá Dominik Stroukal z Metropolitní univerzity Praha.

„Finanční služby jsou celosvětově jedním z největších odvětví, které za posledních 15 let v několika vlnách prošlo zásadní technologickou transformací. Přesto jsme stále na začátku a zatímco se banky pomalu a trošku i nuceně pod vlivem konkurence technologických startupů a inovací transformují v technologické společnosti, právě ty začínají ve větším ukousávat na celém koláči a měnit tak celé odvětví. Věřím, že díky solidnímu technologickému talentu a podhoubí, tvořeném úspěšnými společnostmi jako Satoshi Labs, Twisto nebo GoPay má český fintech výtečný základ pro to se podílet na vzniku další vlny světových fintechových lídrů,“ sdělil serveru Roklen24 partner DEPO Ventures Michal Ciffra. Ten stojí také za iniciativou The FinTechers, která podporuje fintech ekosystém ve střední a východní Evropě.

“Velké díky za úsilí a podporu, kterou naši partneři věnovali vzniku této studie a bez kterých by neexistovala. Zejména Dominiku Stroukalovi z MUP, Aleši Rodovi z CETA a Michalu Kratochvílovi a celému týmu VISA a kolegům z České fintech asociace,“ uzavřel Machač.

 
 
 
 

 

Newsletter