Český jestřáb se ozval z Kyjeva

Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, jehož mandát se pomalu chýlí ke konci, na počátku května jako jediný hlasoval pro zvýšení úrokových sazeb. Včera v Kyjevě řekl, že letos bude možná potřeba více než jedno zvýšení sazeb. A úrokové sazby by letos podle něj měly růst „spíše rychleji“. Koruna na jeho slova reagovala růstem.

Podle Hampla bylo dost důvodů pro zvýšení sazeb dokonce ještě předtím, než koruna začala posilovat. Vývoj kurzu tak může přimět další centrální bankéře začít přemýšlet o růstu sazeb, může rovněž změnit prognózu inflace, pokud kurz zůstane slabší po delší časové období.

Co se dělo v ČNB? Jeden proti všem

Bankovní rada ČNB ponechala 3. května úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstala na 0,75 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1,50 %. V otázce vývoje očekávané trajektorie kurzu došlo k jejímu posunu k slabším průměrným hodnotám pro letošní rok z 24,90 EURCZK na 25,00 EURCZK. Další jednání rady je 27. června. Tak uvidíme, kolik se „slétne“ jestřábů.

Týden je bohatý na data z domácí ekonomiky. Včera statistici oznámili vývoj mezd v prvním čtvrtletí. Reálná průměrná mzda se meziročně zvýšila o 6,6 procenta a v nominálním vyjádření 8,6 procenta. „V některých sektorech dosáhl růst dokonce dvojciferných hodnot,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Data tak navázala na výsledky za čtvrté čtvrtletí 2017 a potvrdila mimořádnou mzdovou dynamiku z přelomu roku. Další potvrzení rychlého růstu české ekonomiky spolu se slabým kurzem koruny, který se nadále pohybuje významně pod očekáváním ČNB, pak zvyšuje šanci na dřívější zvyšování sazeb. Dle našeho vidění se zdá být pravděpodobné, že ke zvýšení dojde během léta,“ dodal Šoltés.

„Z pohledu centrální banky přestává být důvod další utahování měnové politiky odkládat. Svižný růst mezd, pravděpodobný návrat květnové inflace nad 2% cíl a zejména slabá koruna ve srovnání s předpoklady ČNB jsou důvody, proč se dle našeho názoru začíná pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb přesouvat postupně ve prospěch příštího měnového jednání ČNB na konci června,“ míní ekonom ING Bank ČR Jakub Seidler.

Dnes Český statistický úřad zveřejní údaje o maloobchodu za duben. Dle predikce Roklen by měly maloobchodní tržby bez aut meziročně růst o 8,5 procenta.

Koruna včera zaznamenala zisky vůči oběma hlavním světovým měnám. Aktuálně se kurz pohybuje na 25,71 EURCZK a 21,99 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,65 až 25,74 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,79 až 21,99 USDCZK.*

Dolar se včera vůči euru dostal na dvoutýdenní minimum. Euru včera k ziskům pomohlo zmírnění politického napětí v Itálii. Na trhy dále doléhala nejistota kvůli možné eskalaci obchodní války USA s dalšími zeměmi. Evropskou měnu také podpořilo prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové, která o víkendu uvedla, že Itálie se odpuštění dluhů nedočká.

Slušná páteční čísla z amerického trhu práce, stejně jako očekávání, že Fed příští týden zvýší úrokové sazby, dolaru sice dále pomáhaly, dolar přesto oslabil.  

V eurozóně a Německu dnes bude zveřejněn Markit PMI index aktivity ve službách. V USA pak Markit PMI index aktivity kompozitní a Markit PMI index aktivity ve službách. 

Aktuálně se euro vůči dolaru obchoduje na 1,1692 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,04 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí 1,1685 až 1,1801 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter