V dopoledních hodinách jsme opět svědky velmi nepřehledného obchodování. Evropské akcie otevřely v zisku, zatímco euro proti dolaru výrazně ztrácí a obchoduje se znatelně pod 1,1800 EURUSD. Měny regionu si také žijí po svém. Koruna posiluje pod 25,30 EURCZK, zatímco zlotý naopak nadále oslabuje. Zlotý je na páru s korunou v oblasti historických minim. Forint se pohybuje do strany.

Český PMI v listopadu rostl na 58,7 bodu a je nejvýš dubna 2011

AKTUALIZOVÁNO – Český index nákupních manažerů ve výrobě v listopadu vzrostl o 0,2 bodu na 58,7 bodu. Trh očekával růst o 0,5 bodu na 59 bodů. PMI je tak na nejvyšší hodnotě od dubna 2011. Za 11 měsíců tohoto roku se průměr PMI pohybuje na úrovni 56,8.

Analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych uvedl, že nárůst PMI byl podpořen robustním nárůstem nových zakázek a nejrychlejším zvýšením výroby za tři a půl roku. 

„Český PMI se drží nad hranicí 50 bodů již šestnáctým měsícem. Pakliže hodnota PMI v prosinci dramaticky neklesne, bude jeho průměr za poslední čtvrtletí nejvyšším v tomto roce. To znamená, že bychom se mohli dočkat dalšího vysokého růstu HDP ve čtvrtém čtvrtletí. Náš tým očekává růst HDP v posledním čtvrtletí poblíž 5,0 % meziročně,“ dodal Frydrych.

 

Newsletter