Český průmysl frčí na koksu, meziměsíční růst se ale zastavil

AKTUALIZOVÁNO – Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně vzrostly o tři procenta po únorovém zvýšení o 3,1 procenta. Významně se zvýšily ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Meziměsíčně se ceny průmyslových výrobců po šesti měsících růst snížily o 0,1 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. 

„Během února a března ceny pohonných hmot mírně klesaly, v dubnu však vidíme jejich opětovný mírný růst. Pokud se
členové kartelu OPEC v květnu dohodnou na dalším omezení těžby ropy, očekáváme, že ceny pohonných hmot
porostou i nadále,“ uvedla analytička Raiffeisenbank Monika Junicke.

„Pro tento rok očekává náš tým, že průměrná cena ropy Brent na světových trzích se bude pohybovat okolo 58 dolarů za barel. Růst cen ropy by se měl v příštích měsících odrazit v českých cenách průmyslových výrobců a tak očekáváme, že index cen průmyslových výrobců poroste letos v průměru o 2,4 % meziročně,“ dodala Junicke.

Ceny chemických látek a výrobků v březnu meziročně vzrostly o 10,2 procenta, těžby a dobývání o 6,2 procenta a obecných kovů a kovodělných výrobků o 6,1 procenta. Vyšší byly ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 1,5 procenta, z toho ceny mléčných výrobků o 5,5 procenta.

Snížily se naopak ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 1,2 procenta, základních farmaceutických výrobků o procento a dopravních prostředků o 0,8 procenta. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce zvýšily ceny energií o 5,8 procenta.

Newsletter