Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru ve ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Měny regionu jsou v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 24,80 za euro.

Český průmysl si drží slušné tempo růstu

(Doplněno 10:39) V úvodu roku solidně nastartovaný český průmysl si ponechal solidní tempo růstu i v únoru. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru sice mírně klesl na 55,6 bodu z lednových 56,1 bodu, index se ovšem drží bezpečně nad hranicí 50 bodů, oddělující růst od poklesu. Analytici dle konsensu Bloomberg předpovídali hodnotu 55,7 bodu.

Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů. Objem nových zakázek rostl v únoru již 21 měsíc v řadě.     

Únorová hodnota indexu byla vyšší než je průměr za posledních 22 měsíců. Údaje svědčí o zpomalení na exportních trzích, kde nové zakázky rostly nejpomaleji za šest měsíců. Firmy přesto hlásí růst z evropských i mimoevropských trhů, obzvláště pak z Německa.     

„Aktuální výsledky PMI podtrhují ostrý nástup českého výrobního sektoru v roce 2015. Růst výroby a nových zakázek zůstal výrazný, a to i přes lehké oslabení oproti lednu. Výrobci rovněž dále těžili z klesajících cen vstupů a již druhý měsíc za sebou dokázali promítnout své nižší náklady do snížení cen hotových výrobků,“ uvedl vedoucí ekonom společnosti Markit Trevor Balchin. 

Newsletter