Český průmysl v kondici, zaměstnanost rekordní

Tuzemskému průmyslu se daří. Podmínky ve výrobě byly v červnu nejlepší za 13 měsíců a zaměstnanost v sektoru podle společnosti Markit dosahuje rekordních hodnot. Zrychlil růst výroby, nových zakázek i exportu.

Index nákupních manažerů, který sleduje vývoj podmínek ve zpracovatelském průmyslu, v červnu vyšplhal ještě výrazněji nad neutrální hranici 50 bodů, kde se nachází již déle jak dva roky. PMI vzrostl z květnových 55,5 bodu na 56,9 bodu, což svědčí o největším zlepšení podmínek od května 2014.

Údaje Markit rovněž svědčí o vyšším tlaku na růst nákladů v sektoru, přičemž nárůst cen vstupů zaznamenal nejvyšší hodnoty za 16 měsíců, Firmy si tak mohly dovolit rychleji zvyšovat ceny hotových výrobků.

“Čeští výrobci uzavřeli druhé čtvrtletí výborným výkonem, PMI totiž oproti dubnovému minimu dále posílil. Vzhledem k tomu, že předběžné výsledky PMI eurozóny dosáhly v červnu maxima za čtyři poslední roky, výhled na třetí čtvrtletí vypadá rovněž nadějně, pokud ho ovšem negativně neovlivní vývoj v Řecku. Obzvláště pozoruhodný je vývoj zaměstnanosti u českých výrobců, která stoupla nejvyšším tempem v dějinách průzkumu,“ komentoval údaje vedoucí ekonom Markit Trevor Balchin.

Newsletter