Český průmysl v květnu zrychlil růst na 8,6 %, hlavně díky výrobě aut

AKTUALIZOVÁNO – Průmyslová produkce v květnu meziročně vzrostla reálně o 8,6 procenta, analytici dle agentury Bloomberg počítali s růstem o 9,1 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla průmyslová produkce o procento. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 0,4 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 13,5 procenta.

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy udržela průmyslová výroba i v květnu růstové tempo, byť po očištění od vlivu pracovních dnů poněkud nevýrazné. „Průmyslová výroba prostě po déle trvajícím období expanze naráží na jistou nasycenost svých odbytišť, jak v ČR, tak v zahraničí, kde navíc situaci nepomáhá pomalejší než předpokládaný růst globálního hospodářství,“ dodal Kovanda. Připomněl, že objem produkce české průmyslové výroby roste bez ustání každý měsíc již více než tři roky.

Marek Dřímal z Komerční banky dodal, že květen byl nejlepší letošní měsíc pro český automobilový průmysl. Hlavně v meziročním pohledu je vidět obrovský nárůst výroby – z českých automobilek vyjelo v letošním květnu o pětinu více aut než loni.

Letošní květen měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o tři pracovní dny více. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (růst o 21,4 procenta), výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (růst o deset procent) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků ( růst o 11,1 procenta).

„Příznivé je, že zaměstnavatelé v českém průmyslu stále nabírají nové pracovníky solidním tempem, byť i dynamika zaměstnávání nových pracovníku zpomaluje. Příznivý je rovněž vývoj objemu nových zakázek v průmyslu. V květnu rostly jak ty zahraniční, tak domácí. V případě domácích zakázek se jednalo vůbec o nejvyšší meziroční nárůst od června loňského roku,“ doplnil Kovanda.

Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroba chemických látek a chemických přípravků, výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení a těžba a dobývání.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v květnu meziročně vzrostly o 4,9 procenta.

Newsletter