Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Český průmysl zpomalil růst, ubylo domácích zakázek

Průmyslová výroba v Česku v červenci zpomalila meziroční růst na 4,6 procenta, když v červnu se zvýšila po revizi o 8,7 procenta. Růst průmyslu nadále táhla výroba aut. V červenci také proti červnu výrazně zpomalil nárůst hodnoty nových zakázek.

Po očištění od vlivu pracovních míst vzrostl tuzemský průmysl o 7,2 procenta, ve srovnání s předchozím měsícem byl po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,2 procenta. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěl segment výroby motorových vozidel, který dosáhl 9procentního tempa, a jeho příspěvek k růstu průmyslu činil 1,7 procentního bodu. Vedle výroby aut k červencovému růstu průmyslu přispěla také produkce pryže a plastů a kovových konstrukcí. Výroba klesla v chemickém průmyslu, farmacii a hutích a slévárenství.

Hodnota nových zakázek v červenci 2015 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 2,2 procenta, růst tak výrazně zpomalil z revidovaných 11,1 procenta v červnu. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 6,9 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 6,1 procenta. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispělo opět odvětví výroby aut (růst o 9,5 procenta, příspěvek k růstu průmyslu +3,4 procentního bodu).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v červenci 2015 meziročně vzrostly o 2,8 procenta, po 7,6procentním růstu v červnu. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 6,7 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 2 procenta %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v červenci 2015 meziročně zvýšil o 3,3 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v červenci 2015 meziročně vzrostla o 3 procenta a činila 28 512 Kč.

ČR se řadí mezi TOP 5 v Evropské unii

Česko letos patří mezi první pětku zemí EU, kde roste průmysl nejrychleji. Rychleji výroba rostla v prvním pololetí jen v Irsku, Maďarsku, na Maltě a v Polsku. Tuzemská průmyslová produkce od ledna do července vzrostla meziročně o pět procent. Česká republika zůstává nejprůmyslovější zemí Evropy, podíl průmyslu na podnikové ekonomice je zde nejvyšší ze všech zemí EU – 47,3 procenta. Na tiskové konferenci to uvedl Český statistický úřad.

Z pohledu celé osmadvacítky ale není váha českého průmyslu zásadní. Česko se podle přidané hodnoty řadí na 11. místo žebříčku členských zemí s dvouprocentním podílem na celkové průmyslové produkci. Mezi klíčové země ovlivňující vývoj průmyslu v Evropě patří s podílem 27,4 procenta Německo, s odstupem následují Velká Británie, Itálie a Francie.

„Českou republiku ovšem lze označit za ‚nejprůmyslovější‘ zemi Evropy, jelikož podíl průmyslu na podnikové ekonomice je tu nejvyšší ze všech zemí EU. Více než polovina produkce jde na export,“ uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Podíl průmyslu na podnikové ekonomice dosahuje v ČR 47,3 procenta, v sousedním Německu je to 40,2 procenta, ve Velké Británii 24,8 procenta.

Mezi klíčová odvětví českého průmyslu patří výroba motorových vozidel, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba strojů a zařízení. Podíl těchto tří odvětví na tvorbě přidané hodnoty a zaměstnanosti v průmyslu se stabilně pohybuje kolem 30 procent. V průběhu loňského roku se počet zaměstnanců v automobilovém průmyslu zvýšil o téměř 6000 a nárůst pokračuje podle úřadu i letos.

„Z dlouhodobého hlediska se nejvíce daří právě výrobě motorových vozidel. Za posledních deset let se výroba aut u nás zdvojnásobila. Podle předběžných údajů zde bylo v loňském roce vyrobeno téměř 1,25 miliónu kusů automobilů,“ uvedla Veronika Doležalová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Naopak v dlouhodobém útlumu je výroba oděvů. Před deseti lety byla produkce oděvního průmyslu téměř dvojnásobná. Za poslední desetiletí také ubylo v tomto odvětví 18.000 zaměstnanců. Také těžba černého a hnědého uhlí od roku 2005 klesla o 15 miliónů tun. Za posledních deset let se produkce v tomto odvětví snížila téměř o třetinu.

Newsletter