Český spor o euru trvá. Koruna na 27,40

Schůzka politiků pořádaná prezidentem Zemanem ohledně přijetí eura v ČR nepřinesla nic nového a politici spíše potvrdili zásadní myšlenkové rozdíly. Nebyl to prezident, který by byl zdrojem sporu, ale samotní koaliční partneři, tzn. premiér Sobotka a ministr financí Babiš. Jejich rozdílný názor na nutnost referenda pro vyslovení souhlasu občanů s přijetím eura plní zprávy při pondělním ránu. Ministr Babiš navrhuje uspořádat referendum s volbami v roce 2017, což je pro předsedu Sociální demokracie nepřípustné, a nedělní setkání tak nepřineslo zásadní posun v otázce možného přijetí eura a jeho načasování.

Koruna se tak drží pátečních hodnot a otvírá téměř beze změny u 27,40 EURCZK. Z domácích makro dat budeme sledovat tento týden dnešní údaj společnosti HSBC o podmínkách v průmyslu a páteční maloobchodní tržby. Nedostatek domácích impulsů ponechá korunu ve vleku zahraničních zpráv.

Další nedodržený termín ze strany Řecka, které si vytyčilo dohodu s věřiteli do neděle, táhne euro níže pří dnešním ranním obchodování a EURUSD se obchoduje na 1,0938, o 0,4 % níž proti páteční večerní hodnotě. Celý tento týden se bude sledovat pokračující sága s Řeckem a do toho budou zveřejněna důležité makro data v USA. Páteční data o tvorbě pracovních míst budou zásadní pro trh, zda se potvrdí síla ekonomiky USA a očekávání trhu na zvýšení sazeb už v září. Nad zisky eura bude viset nejasná situace Řecka a první test přijde v pátek 5. června s první splátkou Mezinárodnímu měnovému fondu. Proto se můžeme dočkat zvýšené volatility na trhu, která bude mít vliv i na českou korunu a její kurz proti dolaru. Ten se nyní pohybuje na 25,035 USDCZK.

Newsletter