Český trh podpořila rally v Evropě. Erste vylétla o 5 %

Pražská burza poslední den v tomto týdnu rostla, posílena pozitivním sentimentem na globálních akciových trzích poté, co čínská centrální banka snížila úrokové sazby a šéf ECB Draghi v dnešním prohlášení jasně naznačil, že ECB bude bojovat proti deflaci.

Draghi srazil euro. ECB musí rychle zvýšit inflaci (+video)

Index PX přidal 0,92 %, když motorem růstu indexu byly akcie Erste, která celý den díky pozitivnímu sentimentu v západní Evropě rostla a uzavřela silnější o bezmála 5 %, aby atakovala hranici 590 korun. Komerční banka zaostala za bankovním sektorem v EU, neboť na trhu operuje zahraniční prodejce, a tak akcie uzavřely beze změny. Obstojně si vedly akcie O2, které vyrostly o 1,79 % díky zvýšení doporučení od Deutsche Bank na „koupit“ z „ držet“.

Naopak ČEZ výrazně oslabil, a sice o 1,66 % po komentáři Fitch, že případná akvizice Slovenských elektrární by měla negativní vliv na úvěrové hodnocení firmy. ČEZ tak absolutně ignoroval silnou rally na německých utilitách RWE a E.ON, které se vyšvihly o více než 3 %. Objem obchodů byl bezmála 800 milionů korun, což je nad průměrem tohoto roku.

Fitch: Akvizice Slovenských elektráren může ČEZ srazit rating

Newsletter