Euro po zhoršení německé podnikatelské nálady oslabilo zpět k dnešní otevírací ceně 1,1770 EURUSD. Od té se kurz opětovně odrazil do mírného zisku, zapůsobil i pokles 10letého výnosu amerického TIPS na historické minimum pod -1,12 %. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Český výrobní sektor se v srpnu stabilizoval

AKTUALIZOVÁNO – Český zpracovatelský výstup v srpnu opět vzrostl poté, co v červenci poprvé za více než tři roky klesl. Tempo expanze však bylo jen nepatrné a silně pod dlouhodobým trendem, který trval od počátku sběru dat v červnu 2001. Index PMI vzrostl na 50,1 bodu z červencových 49,3, uvedla dnes společnost Markit Economics. Analytici v anketě Bloomberg očekávali hodnotu 50,9 bodu.

Rostoucí výroba v srpnu převýšila další snížení v nových zakázkách a zaměstnanost dále rostla, ač slabším tempem. Výrobci stále nakupovali jen opatrně, o čemž svědčil další pokles skladových zásob. Inflační tlaky byly nadále tlumené; ceny vstupů i výstupů vzrostly jen mírně.

„Srpnové oživení v českém PMI bylo povzbuzující, aktuální výsledek nicméně pouze signalizoval celkovou stabilizaci podmínek, nikoli očividné zlepšení. Výroba a zaměstnanost sice vzrostly, ale nové zakázky znovu klesly vinou slabší exportní poptávky. Nárůst počtu pracujících byl navíc nejpomalejší od června 2013,“ uvedl vedoucí ekonom u společnosti IHS Markit Trevor Balchin.

V případě, že index nových zakázek zůstane negativní, není jasné, jestli se oživení indexu PMI v září udrží, dodal Balchin. „Indikátory důvěry v průmyslu se ovšem podle ČSÚ v srpnu mírně zlepšily. IHS Markit momentálně předpovídá, že český zpracovatelský průmysl v roce 2016 vzroste o 3,8 procenta a celkový hospodářský růst zpomalí na 2,5 procenta, ačkoli rizika, jako nejistota spojená s Brexitem nebo opakování dluhové krize v eurozóně, jsou patrná,“ uvedl Balchin.

Newsletter