Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

CETV: Optimismus ohledně provozního zisku a boj s dluhem

Dnešní lepší než očekávané provozní výsledky mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME), na pražské i newyorské burze označované jako CETV, si na odpolední telekonferenci vysloužily gratulace analytiků. Pozitivní byl především vývoj na tuzemském trhu, kde společnost navýšila podíl na trhu s reklamou na 60 % (versus 51% podíl v 3. čtvrtletí loňského roku) a s odhlédnutím od vlivu silného dolaru navýšila celkové čisté tržby o 15 %. Silný kurz dolaru vůči koruně však z těchto tržeb ukrojil – s ohledem na vývoj kurzu vzrostly tržby pouze o 6 %. K celkovému růstu tržeb i provozního zisku přispěl zároveň rostoucí trend na slovenském a rumunském trhu.

CETV potvrdila zlepšující se trend, škodí jí však silný dolar

Z konferenčního hovoru managementu společnosti s analytiky vyplynulo následující:

Prioritou managementu je dále zlepšovat příjmy z reklamy (především v ČR, kde vlastní televizi Nova), diverzifikovat tržby zvyšujícími se výnosy z poplatků za distribuci kanálů (carriage fees) a zvyšovat nákladovou efektivitu. Společnost se chce zaměřovat především na aktivity týkající se vysílání.

Celoroční OIBDA očekává management firmy u horní hranice dříve oznámeného rozpětí 85 -95 mil. USD. Společnost zároveň potvrdila, že cílí na pozitivní cash flow v roce 2015 – dodala však, že v letošním roce bude cash flow naopak hluboko v červených číslech. Ačkoli společnost zlepšuje ziskovost a snižuje ztrátu (ze 172,3 mil. USD za první 3 čtvrtletí 2013 na 152,5 mil. USD za první tři čtvrtletí tohoto roku), vysoké úrokové náklady spolu se změnou pracovního kapitálu přispějí k ještě nižšímu cash flow, než jaké vykázala CME v loňském roce.

Rizikem zůstává vysoký dluh společnosti – k 30. září činil čistý dluh 928,3 mil. USD, což je zhruba desetinásobek očekávaného letošního provozního zisku OIBDA. Management společnosti přiznal, že stále zvažuje možnosti ohledně případného refinancování dluhu, část kterého (261 mil. USD) má být splatná v listopadu 2015. Vedení společnosti přiznalo, že k tomuto datu rozhodně nebude mít dostatečnou hotovost ke splacení celého dluhu a refinancování bude muset řešit. Otázkou zůstává, jakým způsobem – zda vydáním nových dluhopisů či vydáním akcií – zmíněná druhá možnost by však měla za následek rozředění podílů stávajících akcionářů a negativní dopad na vývoj ceny akcií.

V souvislosti s řešením zadlužení se firma chce dál soustředit pouze na jádrový byznys co se týče TV vysílání a všechny aktivity mimo (tzv. non-core business) chce postupně prodat. Ve čtvrtém čtvrtletí by měl být dokončen prodej jedné distribuční divize v Rumunsku, společnost dále uvedla, že je v pokročilé fázi vyjednávání s investory i v souvislosti s jinými aktivy firmy.

Z dlouhodobějšího hlediska očekává společnost marže v rozmezí 25 – 27 % (v případě ČR se jí v třetím čtvrtletí podařilo dosáhnout marže 25,5 %).

Celkově vyzníval hovor spíše pozitivně, optimismus managementu převládá nejen co se týče provozního zisku, ale i budoucího vývoje ekonomik zemí střední a východní Evropy, kde CME působí. „Pozitivní trend, který v posledních měsících vidíme, nás utvrzuje v tom, že jsme na dobré cestě,“ zaznělo od vedení společnosti. Akcie dnes na výsledky na domácí burze reagovaly 2% růstem, v USA jsou aktuálně o 0,5 % výš.

Newsletter