ČEZ bude propouštět. Náklady sníží o šestinu

(Aktualizováno 13:02) Během následujících dvou let bude tuzemská energetika ČEZ propouštět a sníží své náklady o 16 procent. Takový je plán managementu firmy, zatím ve fázi přípravy první verze rozpočtu a podnikatelského plánu pro roky 2015 a 2016.

Plán má stát na výrazném omezení provozních nákladů a optimalizaci investic, informoval o něm server iHNed.cz. Firma hodlá snižovat i personální výdaje, zatím však není jasné, kolika lidí by se propouštění mělo týkat.

V průměru chce ČEZ v letech 2015 a 2016 uspořit 16 procent ve stálých nákladech a největší úspora má proti původnímu plánu na příští rok padnout na centrálu firmy, u níž by se mělo ušetřit 21 procent. Téměř pětinová úspora nákladů čeká divizi prodeje, úspora v řádu 14 až 17 % pak výrobu, těžbu, distribuci i zahraniční segment.

Šéf ČEZ ve Sněmovně: Byznys na Balkáně už rozvíjet nechceme

Do hospodaření skupiny ČEZ se negativně odráží nejistota v oblasti regulace energetiky na úrovni Evropské unie. Energetiky trápí pokles velkoobchodních cen elektřiny, který vede ke snižování výhledu pro výši zisků. Úsporná opatření se týkají také dalších evropských energetik jako jsou E.ON, RWE, Verbund, Vattenfall a Enel. Ty vyhlásily úsporné programy v rozsahu kolem miliardy eur, prodávají aktiva a propouštějí.

Ve výhledu na letošní rok počítá ČEZ se ziskem 27,5 miliardy korun, což by byl nejslabší výsledek za osm let. Z loňského zisku 35,2 mld. Kč firma hodlá vyplatit dividendu 40 Kč na akcii, tedy 61 procent. Pokud by návrh představenstva 27. června schválila valná hromada, stát by jako majoritní vlastník 70 % akcií získal přes 15 miliard korun.

Akcie ČEZu dnes obchodují se ziskem 0,5 %.

ČEZ: Tendr na dostavbu Temelína a Dukovan zatím nechystáme, projekty rozvíjíme

Pačes (ČEZ): Nový tendr na Temelín možná již příští rok

Akcionáři ČEZ rozhodnou dividendu 27. června. Management nebo Babiš?

Výbor Sněmovny: Stát by neměl měnit dividendovou politiku ČEZu

Newsletter