Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

ČEZ chce německé elektrárny a doly Vatenfallu. EPH s PPF také

Tuzemská energetika ČEZ dnes odeslala vyjádření zájmu o koupi německých aktiv švédské společnosti Vattenfall. „Nabízená aktiva představují zajímavou příležitost k rozšíření podnikání ČEZ s řadou synergických efektů. ČEZ je naopak připraven být spolehlivým partnerem regionu s rozsáhlým know-how v provozování klasických elektráren i těžby hnědého uhlí,“ uvedla energetika ve zprávě.

Nabízené zdroje plně zapadají do strategie ČEZ zaměřující se jednak na obnovitelné zdroje, decentralizovanou energetiku, komplexní energetické služby a produkty, ale také na investice do klasických zdrojů, uvedla firma s tím, že „při jejich co nejefektivnějším provozování pak lze využít bohaté zkušenosti získané za desítky let v Česku i jinde ve světě“.

Prodej německých aktiv Vatenfallu zahrnuje tepelné elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a blok R elektrárny Lippendorf. Dále doly Jänschwalde, Nochten, Reichwalde, Welzow-Süd a Cottbus Nord. Součástí nabídky pak je 10 vodních elektráren, které jsou samostatně, bez hnědouhelných aktiv, neprodejné.

Novák: ČEZ chce německé elektrárny a doly Vatenfallu

EZ se v tendru utká s Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) a investiční skupinou PPF. Ty svůj zájem také potvrdily, jak zaslaly médiím dnes. Firmy založí společný podnik, v němž budou držet stejný podíl a který se zúčastní tendru. 

„Spolupráce PPF a EPH má svoji historickou i obchodní logiku. Společně budeme schopni lépe financovat nejen případný nákup, ale i budoucí rozvoj stávajících aktiv společnosti Vattenfall v Německu,“ uvedla finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková.

„Pokud v tendru uspějeme, jsme připraveni převzít mimořádnou odpovědnost za nalezení správného řešení, které bude nejspíše spočívat v kompromisu mezi zájmy dotčených regionů, odborů a průmyslu na jedné straně a částí politické reprezentace a příznivci ekologických iniciativ na straně druhé,“ dodal předseda představenstva EPH Daniel Křetínský.

Skupina PPF, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, do loňska držela 44,44 akcií EPH. Poté je holdingu prodala. V současnosti společně drží dvě třetiny akcií EPH podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, zbytek patří skupině J&T.

Vattenfall loni v říjnu oznámil záměr prodat východoněmecké lignitové doly a elektrárny, které toto uhlí spalují. Firma tím odchází z minulých velkých akvizic, které ji dovedly do velkých dluhů a ztrát, a reaguje i na změnu německé energetické politiky. Vattenfall by nyní prodejem německých aktiv podle odhadů mohl získat až 3,5 miliardy eur (95 miliard Kč).

ROZHOVOR: „ČEZ by neměl lézt do epicentra debat o uhlí v Německu“

Newsletter