ČEZ: Jaderný zdroj je důležitý, ale musí mít jasné podmínky

Projekt nového jaderného zdroje v ČR je důležitý pro energetickou bezpečnost státu, stavbu ale nelze zahájit, dokud pro ni nebudou existovat stabilní podmínky. ČTK to řekl v reakci na zveřejnění Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Současný destabilizovaný evropský trh s elektřinou vede k tomu, že stavba elektrárny nedává jistotu ekonomické návratnosti, dodal.

Z návrhu plánu, který připravují ministerstva průmyslu a financí a který je nyní v meziresortním připomínkovém řízení, vyplývá, že stavbu nových jaderných bloků by měl primárně financovat ČEZ, případně jím vlastněná dceřiná společnost, kterou by zřídil. Další variantou je konsorcium privátních investorů, třetí možností je účast státu.

Nové jaderné zdroje má primárně financovat ČEZ, zní základní scénář

„Varianta první i druhá mají jedno společné. Skutečnou výstavbu, která bude následovat po získání všech povolení, nelze zahájit, aniž by pro ni existovaly stabilní podmínky,“ uvedl Kříž. „Nadále jsou ohroženy veškeré investice do zdrojů elektrické energie, jejichž výnosy závisí na prodeji elektřiny na volném trhu,“ dodal.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v pondělí řekl Rádiu Impuls, že varianta, že by stavbu financoval samotný ČEZ, není průchodná. Zmínil možnost, že stavbu by zajišťovala dceřiná společnost ČEZ, které bude vyčleněna příprava staveniště. Do této společnosti by podle něj mohl vstoupit jako menšinový akcionář externí dodavatel technologie. Další možností je státní akciová společnost, které by ČEZ musel prodat své staveniště a své know-how.

Mládek: Pro ČEZ jsou hlavní nové reaktory, koupě SE „druhořadá“

Podle Kříže se ČEZ na možnost vyčlenit projekt do samostatné společnosti připravuje. Upozornil, že případné vyčlenění by ale musela schválit valná hromada a muselo by být provedeno ocenění majetku. Varianta samostatné dceřiné společnosti podle něj umožňuje přizvat do projektu dodavatele technologie i jiné investory, jak se to děje u většiny evropských projektů. ČEZ by tak mohl stavět sám nebo v konsorciu, aniž by bylo nutné opakovat či revidovat povolovací úkony, dodal.

ČEZ zrušil loni v dubnu tendr na dostavbu dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín, protože stát neposkytl finanční garanci. O od té doby se o dostavbě jaderných zdrojů dál mluví. Rozvoj jaderné energie podporuje ministr Mládek.

ČEZ musí během tří let získat nové licence pro Dukovany

Newsletter