ČEZ pod tlakem prodejců, Erste ztrácí půdu pod nohama

Pražská burza dnes nenavázala na zisky z včerejšího dne a odepsala -0,53 % a zavírala na svém denním minimu. Index táhly dolů všechny hlavní tituly a objemy obchodů se vrátily ke svému průměru zhruba 650 mil. korun.

Nejvíce obchodovaným titulem se staly opět akcie ČEZu, které dnes prošly korekcí svých předešlých růstů. Akcie tak nedokázala prolomit na první pokus hranici 640 Kč, kterou včera otestovala, a titul uzavřel poblíž svého denního minima se ztrátou -1,11 %. Dnešní jednání zástupců členských států na získání dohody plánu rezervního fondu povolenek CO2 nepřineslo žádný výsledek a potvrdilo panující neshodu mezi dvěma bloky v EU. Cena povolenek po prvotním propadu ale ke konci obchodování vymazala značnou část ztrát a je vidět, že trh ještě nehází ručník do ringu jednak s vidinou dosažení kompromisu v Bruselu na rezervní fond, a zároveň drží moment z plánu Německa na omezení emisí z minulého týdne. Obchodování na ČEZu mohlo být ale ovlivněno i postupným vstřebáním informací z týdne o možných nákupech společnosti v regionu, které s sebou nese i svá rizika.

Bankám se v Praze dnes také nevedlo, když zejména rakouská Erste opět ztratila půdu pod nohama z úrovní na 23,5 EUR a dnes ztratila -1,04 % na závěrečných 636 korun. Očekávání ztráty na tento rok od konkurenta Raiffeisen sentimetu ve Vídni nepřidalo a potvrzuje se, že akcie potřebuje nový impuls, aby dokázala rozšířít své silné zisky od počátku roku. Domácí Komerční banka nadále trpí nezájmem investorů a potrvzuje svůj poněkud vyčerpaný moment v současných úrovních. Akcie tak mohla sledovat jízdu maďarského konkurenta v regionu OTP a uzavřela s mírnou ztrátou -0,11 %.

Dynamika okolních burz v regionu, zejména té maďarské, je v tyto dny stále lepší než v Praze a dnešní den si užila Budapesť. Akcie tamních společností se drží nadále v hledáčku investorů, kteří naskakují do rozjetého vlaku po letech útlumu. Další impuls pro tento nový davový obchod se stalo dnešní prohlášení o možném snížení telekomunikační daně. Akcie tamního operátora Magyar Telekom vylétly o 7 %, následovány bankou OTP +6,1 %. Polská burza trpěla pokračujícím odlivem peněz z bankovního sektoru a zdá se, že Polsko přebírá Černého Petra po vzoru Maďarska z minulých let po pohybu CHF a následcích do regulací. Dařilo se naopak rafinériím PKN, které rozšířily zisky o 2,5 % a drží moment z marží po propadu ropy.

Newsletter