ČEZ pod tlakem Varny, polské JSW chybí hotovost

Pražská burza aktuálně klesá o půl procentního bodu. Podle očekávání je ČEZ pod výraznějším tlakem na základě zpráv, že příští rok chystá odstavit tepelnou elektrárnu ve Varně, protože se s bulharskou vládou nedohodl na finanční podpoře při modernizaci elektrárny. Aktuálně ČEZ ztrácí již 1,74 % a je pravděpodobné, že otestuje hladinu 600 korun.

ČEZ odstaví uhelnou elektrárnu v Bulharsku. Nesplňuje kritéria

Také banky jsou v červených číslech, Komerční oslabuje 0,76 % a během dne dokonce testovala úroveň 4700 korun a ani Erste nedokázala udržet ranní zisky a ponořila se do záporu 0,6 %.

Akcie O2 pokračují ve své cestě dolů, současná politika majoritního vlastníka PPF není pro akcionáře příznivá a tak se i nadále těchto akcií zbavují.

Philip Morris ČR se pohybuje mírně pod 9900 korunami, ale větší rally ješte očekávat nelze, protože na trhu je stále přítomen silný zahraniční prodejce.

Polské akcie také mírně ztrácejí, index WIG20 oslabuje -0,13 %. Větší ztráty dnes ale utrpěla uhelná společnost JSW -6 %, která kvůli podmínkám na trhu ustoupila od plánu emise dluhopisů. Na současných cenách koksovatelného uhlí JSW přitom novou hotovost nutně potřebuje.  Lotos odepisuje 1,46 %, naopak hlavní banky PKO a PEKAO jsou mírně v plusu.

Maďarský index BUX klesá nejvíce ve střední Evropě, nyní je v záporu 0,7 %, když všechny hlavní tituly oslabují. Nejvíce pak OTP -1 % a Richter Gedeon -0,88 %.

Newsletter