ČEZ provozně zklamal, naděje na dividendu 40 Kč ale trvá

Poté, co společnost ČEZ jako jedna z nejsledovanějších na pražské burze představila dnes ráno své hospodářské výsledky, které zanechaly spíše smíšené pocity, pořádal management v podvečerních hodinách konferenční hovor s analytiky.

Výsledky sice přinesly relativně příznivé úrovně tržeb, ale na provozní úrovni spíše zklamaly – na vině je především negativní efekt neplánovaných či prodlužovaných odstávek Temelína a Dukovan, které znamenají snížení celoroční produkce o celkem 3,7 TWh (0,9 TWh v případě Temelína a 2,8 TWh v případě Dukovan). Dalším negativním efektem je zpožděné dokončení modernizace některých uhelných elektráren, jejichž očekávaná výroba byla pro letošek taktéž snížena. Celkem tak ČEZ pro letošní rok snížil očekávanou produkci elektřiny v ČR o 9 % na 57,2 TWh.

Navzdory sníženému výhledu dostatečné cash flow

Zmíněné negativní efekty mají za následek snížení očekávaného provozního zisku EBITDA pro letošní rok z 68 miliard Kč na 64 mld. Kč. Takovéto snížení bylo pro trh zklamáním, průměr očekávání analytiků se pohyboval okolo 66 mld. Kč. Na následném konferenčním hovoru nicméně management společnosti ubezpečil, že ČEZ generuje dostatečné provozní cash flow, které zvládne pokrýt jak investiční náklady, tak výplatu dividendy. Oproti 71 mld. Kč v roce 2014 se letos čeká snížení volných peněžních prostředků „pouze“ na úroveň 69 mld. Kč.

Čistý zisk by měl zajistit stabilní dividendu

Co se týče výhledu upraveného čistého zisku pro tento rok, ten zůstává beze změny na úrovni 27 mld. Kč. Vedení společnosti uvedlo, že tento výhled mohl zůstat nezměněn pouze díky vrácené dani z emisních povolenek ve výši 3,8 mld. Kč, kterou má ČEZ podle generálního ředitele Daniela Beneše již na účtech. Ještě před zveřejněním výsledků jsme předpokládali, že tento jednorázový příjem naopak umožní cíl čistého zisku navýšit. Negativní vlivy jako je snížená produkce elektřiny nebo oslabení turecké liry vůči dolaru (které se ve výsledcích projevilo jako nákladová položka ve výši 0,6 mld. Kč jen ve 3. čtvrtletí) však vliv jednorázového příjmu téměř vymazaly. Čistý zisk upravený o jednorázové vlivy ve výši 27 mld. Kč by nicméně měl stačit na dividendu na úrovni 40 Kč za akcii, jako tomu bylo u předchozí výplaty akcionářům.

Ceny elektřiny? Pokles ceny uhlí snad ustal, povolenky směřují k růstu

Pro ČEZ je samozřejmě klíčový vývoj cen elektrické energie. Tu sráží především pokles ceny uhlí a nízká cena emisních povolenek. Pavel Cyrani, ředitel divize obchod a strategie, předpokládá, že cena uhlí by již měla dosáhnout svého dna a ceny emisních povolenek poté, co Evropská komise schválila plán na stažení stovek milionů emisních povolenek z trhu, by se měla postupně navyšovat, jak se budeme blížit roku 2019 – od ledna 2019 totiž budou přebytečné povolenky směřovat do tzv. tržní stabilizační rezervy (MSR). V tuto chvíli se cena elektřiny pohybuje kolem 30 eur za MWh, letošní realizovaná cena prodané elektřiny je v případě ČEZu (díky zajištěným prodejům) u 40 eur za MWh. Pro rok 2016 má ČEZ zajištěno 85 % produkce za ceny 35 eur za MWh, pro rok 2017 jde o 56 % produkce za průměrnou cenu 33 eur za MWh. Setrvávající tržní ceny elektřiny pod 30 eur za MWh by tak negativně ovlivnily průměrnou cenu zajištěných prodejů v následujících letech, výrazněji by do výsledků promluvily však spíše až v roce 2017.

Celkově se zatím nezdá, že by výsledky za 3. čtvrtletí zatím výrazněji ovlivnily odhady pro následující roky. Energetický sektor prožívá sice komplikovanější období, ČEZ však svým zhruba 8% dividendovým výnosem stále zůstává v rámci tohoto sektoru atraktivní. Uvidíme, co přinesou celoroční výsledky, které by měla společnosti zveřejnit na přelomu února a března příštího roku.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter