Dolarový index umazal část dopoledních ztrát a přehoupl se nad hranici 90,1 bodů. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,2170 EURUSD, což odpovídá mírné korekci posílení po zveřejnění evropských indexů PMI. Měny regionu oslabují. Koruna se posunula do okolí 26,13 za euro.

ČEZ zářil. Zisky pražské burze ale nezařídil

České akcie uzavřely s mírnou ztrátou 0,3 % vlivem poklesů bank, naopak ČEZ dnes opět zazářil. ČEZ se po ranním oslabení na úrovně okolo 622 korun opět vzepjal a za podpory zahraničních kupců uzavřel na denním maximu 634,8 koruny. Akcie ČEZ se opět vydaly proti celému sektoru utilit v Německu, který ztrácel přibližně jedno procento. Hlavní růst byl v závěrečné aukci, kde ČEZ vystřelil o 5 korun oproti cenám před závěrem obchodování.

O slovenskou energetiku Enel se utkají ČEZ, EPH a další dva hráči

Banky se naopak dostaly pod prodejní tlak a také šly proti bankovnímu sektoru v Evropě. Erste oslabila o 1,24 % a Komerční banka o 0,34 %. Slušný zisk doprovázený vysokými objemy si vysloužil dnes operátor O2. Akcie uzavřely se ziskem 2,9 % na 183 korunách, přičemž se během dne dostávaly i nad 184 korun. Celkem prošlo trhem 874 tisíc akcií, což je výrazný nadprůměr.

Poláci překvapili sražením sazeb. Co se bude dít na koruně?

Okolní trhy rostly, BUX o 0,4 % díky akciím MOL a OTP. Polský trh dnes podpořen bankami zpevnil o 0,7 %. Banky pozitivně zareagovaly na zprávu z centrální banky, která dnes snížila úrokové sazby na 1,5 % a poté uvedla, že cyklus snižování sazeb tím končí. Například PKO vystřelilo o 3,2 % a PEKAO o 1,8 %.

Newsletter