ČEZ ztratil dividendu, pražská burza téměř procento při růstu v Evropě

Dnes se příliš nedařilo akciím na pražské burze, která oslabila o 0,9 %, zatímco evropské indexy výrazně posilovaly. Nový majoritní vlastník 02, kterým je skupina PPF, uvedl, že dosažený podíl na základním kapitálu a hlasovacích právech bude zveřejněný po vyhodnocení všech akceptací, avšak nedosáhl při nabídce na odkup akcií O2 hranice pro další povinný odkup. Akcie dnes poklesly o 2 %.

PPF u akcionářů O2 neuspěla natolik, aby firmu mohla plně ovládnout

Energetika ČEZ se dnes obchodovala prvním dnem bez nároku na dividendu 40 Kč, akcie uzavřely na 574 Kč o 5,12 % níže.

Naopak výrazně se dařilo bankovním titulům, Erste přidala +1,42 % a Komerční banka dokonce +1,52 %. Bankovní tituly reagovaly pozitivně i na data z ČSÚ, který potvrdil, že tuzemská ekonomika roste a daří se i nezaměstnanosti.

VIG se obchodoval o 0,75 % níže, Philip Morris ČR -0,72 %, NWR -4,26 %, Orco -3,85 %, CETV -2,37 % a Fortuna +0,72 %.

Na evropských akciích zavládl optimismus, DAX přidal 0,65 %, rakouský ATX +0,19 %, polský WIG nicméně -0,17 %. V západní Evropě byla situace ještě veselejší britský FTSE +0,56, španělský Madrid +0,73 %, italský FTSE MIB dokonce +1,48 %.

Trhy reagují pozitivně na čtvrteční zasedání ECB. Banka na posledním zasedání oznámila řadu prvků na podporu likvidity. Nyní by však banka mohla vyčkávat na případné shody ohledně kvantitativního uvolňování.

Výrazně se dnes dařilo BNP Paribas, která si připsala přes 4 %, která se přiznala k obcházení sankcí USA a zaplatí pokutu 9 mld. USD.

Autor je makléřem FINANCE Zlín, a.s.

Newsletter