Chaos, kolaps a Mayová

Chaos a kolaps. To jsou dvě častá slova, které (nejen) britský tisk spojuje se současnou situací kolem brexitu. I přesto, že britští poslanci v úterý podruhé odmítli dohodu s EU, včera si naopak odhlasovali odchod s dohodou, plus navíc odmítnutí odchodu bez dohody za všech okolností. Dnes bude na pořadu dne hlasování o prodloužení brexitu. To by mělo dle očekávání mnohých projít. Další vývoj už ale tak jasný není.

Co bude dále? Prvně je potřeba upozornit, že včerejší odmítnutí tvrdého brexitu není právně závazné. Britská vláda s ním tudíž nemusí souhlasit, což by v takovém případě opravdu znamenalo odchod bez dohody. Dnes bude britský parlament hlasovat o prodloužení článku 50, které by posunulo brexit za 29. březen až do 30. června (delší prodloužení by znamenalo účast Velké Británie ve volbách do Evropského parlamentu).

Nejpravděpodobnější je jeho odsouhlasení. V tomto případě však, jak včera uvedla Mayová, bude potřeba podpora dohody, o které by se tak mělo opět hlasovat příští týden ve středu 20. března, tedy těsně před summitem EU.

Pokud by dohoda získala podporu, brexit by se mohl dočkat pouze „technického“ prodloužení do 30. června. V opačném případě by bylo potřeba mnohem více času, což by znamenalo britskou účast ve volbách do Evropského parlamentu. V obou případech bude každopádně potřeba, aby prodloužení schválilo všech 27 členů EU. V tom prvním, tedy s dohodou, by to neměl být problém, v tom druhém už je situace poněkud nejistější, strašákem je z pohledu EU zejména podpora britských euroskeptiků, ale věříme, že by skončila rovněž schválením.

Vedle toho všeho je ve hře i možnost, kterou Mayová včera rovněž připustila, a to druhé referendum. V takovém případě by celá situace mohla vyústit v to, že by Velká Británie z EU nakonec vůbec neodešla.

Co se týče vývoje libry, během včerejšího dne si připsala téměř 2 %, a to i přesto, že odmítnutí tvrdého brexitu bylo trhy očekáváno. V ranních hodinách sice část těchto zisků umazala, což můžeme spojit s tím, jak někteří obchodníci vybírali zisky, poté se již opět vydala na dráhu snahy o další posílení, aniž by brala v potaz katastrofické titulky britských médií. 

Z hlediska zahraničních dat nebude dnešní den nikterak zajímavý. Trhy se tak budou primárně soustředit na dění kolem brexitu. Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1328 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,54 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1269 do 1,1341 EURUSD.*

Koruna na dění kolem brexitu zatím nikterak výrazně nereaguje. V relativním klidu ji nechal i dnes zveřejněný výsledek maloobchodu, který za leden potvrdil zrychlení, a to o 1,5 % meziročně ve srovnání s predikcí trhu na 0,9 %.

Ve zbytku týdne nás čeká pouze průmysl za leden. Ten by se měl dle odhadu trhu pochlubit růstem o 1,6 %. Ekonomický tým skupiny Roklen pak pracuje s 1,7 % meziročně.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,66 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,63 až 25,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,57 až 22,85 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter