Chcete, aby Vaši firmu koupil Buffett?

Tématem nového týdne je bezpochyby další tah světoznámého investora Warrena Buffetta. Dle informací serveru Wall Street Journal se přezdívaný „Věštec z Omahy“ a jeho Berkshire Hathaway rozhodl převzít průmyslovou společnost Precision Castparts. Americký výrobce komponentů strojů a leteckých motorů by se tak s odhadovanou hodnotou transakce o velikosti 37 miliard dolarů mohl stát největší akvizicí Buffettovy firmy.

Faktem je, že každý obdobný krok vyvolá v investičním publiku rozruch. Potvrzuje to i více jak 19% nárůst ceny akcií Precision Castparts, kterého jsme během včerejška mohli být svědky. Ale podle čeho si Věštec a jeho tým firmy vybírá? V roce 2014 ve svém dopise klientům zveřejnil sám Buffett několik kritérií, která musí společnost splňovat, aby se stala součástí jeho portfolia.

  1. Pokud firma nespadá do jedné z oblastí, kde se Berkshire angažuje, musí splňovat alespoň požadavek hrubého zisku o velikosti 75 milionů dolarů.
  2. Společnost musí prokázat konzistentní ziskovost. Jakékoliv predikce či náhodné pozitivní výkyvy nebudou brány v potaz.
  3. Podnik musí dosahovat dostatečných výnosů z vlastního kapitálu, aniž by byl jakkoliv výrazně zatížen dluhem.
  4. Management firmy musí být kvalitní a zaběhnutý. Berkshire má zájem na zkušených lidech, kteří danému oboru rozumí.
  5. V jednoduchosti je síla. Snadno pochopitelný byznys je základem úspěchu. Příliš složité podnikání není žádoucí.
  6. Nabídková cena je základem všech dalších jednání, i těch předběžných. Pokud není jasně dána, není o čem se bavit.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Sám Buffett vypichuje některé body nad ostatní. Především jde o velikost. „Čím větší je společností, tím roste i náš zájem o ni. Hledáme akvizice o velikosti alespoň 5 až 20 miliard dolarů. S čím za námi ale nechoďte, jsou investiční tipy z obecného akciového trhu,“ přepisuje Buffettova slova server Business Insider.

Pokud tedy shledáte, že právě Vaše společnost by mohla stát za zvážení, neváhejte. „Můžeme slíbit naprostou diskrétnost a velice rychlou odpověď. Obvykle tak do pěti minut, pokud budeme mít zájem,“ tvrdí Buffett. V rámci toho je pak preferován nákup za cash, avšak možná je i emise akcií, pokud bude patrná dostatečná vnitřního hodnota. Co však od Věštce určitě nečekejte je účast na aukcích.

 

Newsletter