Nástroje umělé inteligence umí zefektivnit práci v nejrůznějších oblastech, při jejich zavádění do firemních procesů je ale potřeba myslet i na určitá rizika. Jakým způsobem je možné s těmito nástroji začít a jak z nich udělat pomocníky pro každodenní praxi? Nejen to popisuje v rozhovoru pro Roklen24 Barbora Brabcová, CEO ve společnosti Bebecon s.r.o. a odbornice na vzdělávání v oblasti umělé inteligence.
Zabýváte se aplikací AI do firemních procesů. Jaké jsou první kroky, které radíte firmám, když chtějí s aplikací umělé inteligence začít?
Nejprve je důležité pochopit, co od umělé inteligence firma očekává a jaké má v oblasti nových technologií cíle. Doporučuji začít s analýzou stávajících procesů a identifikací oblastí, kde by AI mohla přinést největší přínos. Dále je klíčové investovat do vzdělání a školení týmu a vyjasnit si etické a morální aspekty používání AI. V neposlední řadě pak stanovení jasných interních pravidel pro používání AI, včetně sepsání směrnic.
Na co je dle vaší zkušenosti při zavádění AI do firemních procesů důležité myslet nebo na co si dát pozor?
Naprosto klíčová je ochrana dat. Je třeba zajistit, aby byla data v bezpečí. S novým modelem Enterprise se zdá, že se pro firmy blýská na lepší časy.
Organizační struktura firmy by potom měla být připravena na změny, které AI přinese a HR by mělo být informováno o potenciálních dopadech na pracovní pozice. Důležité je také průběžné monitorování a hodnocení výsledků implementace AI.
Jedním z praktických nástrojů umělé inteligence je ChatGPT. Na konferenci AI [ej:aj] Online Summit máte panel o tom, jak udělat z ChatGPT věrného společníka, který plní úkoly speciálně pro každého na míru. Můžete nejprve nastínit, s jakými oblastmi nebo úkoly může ChatGPT v každodenní práci pomoci?
ChatGPT může pomoci s automatizací rutinních úkolů, přípravou zpráv, dopisů, přípravou prezentací, porovnáním a analýzou dat a dokonce i s návrhy strategií. Je to nástroj, který se může stát neocenitelným pomocníkem v mnoha oblastech, od zákaznické podpory po firemní strategii.
Můžete dát konkrétní tipy, jak je možné s ChatGPT začít?
Doporučuji začít s jednoduchými úkoly, například automatizací častých dotazů v zákaznické podpoře. Postupně můžete zkoušet složitější věci, jakmile si osvojíte základy práce s ChatGPT.
Jak následně postupovat, když potřebuji zadání upravit na míru? Můžete uvést nějaké příklady?
Pokud potřebujete upravit zadání na míru, můžete postupovat v několika krocích dle situace, kterou zrovna řešíte. Pokud například potřebujete napsat nějaký text tak, aby reflektoval přesně Váš styl psaní, tedy byl jako od Vás, musíte ChatGPT nejprve naučit styl, jakým Vy píšete.
Také můžete jednoduše tento nástroj “nakrmit” veřejně dostupnými informacemi o vaší firmě a poté si nechat připravit určité podklady přesně na míru vaší firmy.
Nejkomplexnější možností, jak ChatGPT personalizovat na míru Vaší osobnosti, tedy Vašim potřebám, je využít horké novinky Custom Instructions. Jsou to vlastně dvě magická políčka, která když správně vyplníte, ChatGPT bude přesně vědět, jaké máte preference. Zda upřednostňujete stručnou nebo naopak květnatou komunikaci, jestli chcete vždy strukturované odpovědi s několika příklady a nebo zda chcete vidět odpovědi formou jednoduchého schématu. To je jen pár příkladů.
Jsou nějaká rizika spojená s plněním úkolů přes ChatGPT?
Ano, jako u všech nástrojů AI, i u ChatGPT existují rizika. Je důležité si uvědomit, že ChatGPT může poskytnout výstupy, které neodpovídají skutečnosti. Vždy je třeba tyto výstupy pečlivě kontrolovat a ověřovat! To je naše (lidská) zodpovědnost!
Jak očekáváte, že se v následujících letech promění některé profese, kterým již v současnosti mohou pomoci nástroje umělé inteligence? Očekáváte, že některé pozice ve firmě zaniknou úplně, případně se změní způsob podnikání?
Tohle je hrozně těžké nějak odhadnout, nemám ráda ukvapené závěry. Očekávám, že některé rutinní úkoly a práce budou nahrazeny AI, ale zároveň se objeví nové situace, práce a pozice zaměřené na správné využití AI nástrojů. Celkově věřím, že v oblasti pracovního trhu AI přinese více příležitostí než ohrožení.
Na jaké dovednosti bychom se tedy v souvislosti s vývojem AI měli aktuálně nejvíce soustředit?
V kontextu rychle se vyvíjejícího světa umělé inteligence je nezbytné rozvíjet komplexní soubor dovedností.
Na prvním místě stojí pochopení alespoň základů AI a datové analytiky. Dále je nezbytné mít znalosti v oblasti etiky AI, což je klíčové pro zajištění transparentního a spravedlivého využití technologie.
Kromě technických dovedností je důležité rozvíjet schopnosti v oblasti mezilidské komunikace a řízení týmů. Jak AI postupně proniká do různých sektorů, stává se nezbytné umět komunikovat její výhody, limity a potenciální dopady různým skupinám – od technických specialistů po vedoucí pracovníky.
A konečně, věčná zvídavost a touha po celoživotním vzdělávání jsou klíčové. Oblast umělé inteligence je dynamická a neustále se mění, což vyžaduje pravidelné aktualizace znalostí a dovedností. Věřím, že kombinace těchto dovedností nám umožní nejen držet krok s vývojem AI, ale také tvarovat jeho budoucnost v souladu s našimi hodnotami a představami.
Chcete se dozvědět více o tom, jak využít nástroje umělé inteligence ve svůj prospěch? Registrujte se zdarma na konferenci AI [ej:aj] Online Summit. Během 6 dní dostanete vše, co potřebujete vědět o umělé inteligenci, aby vám efektivně sloužila v marketingu, při psaní textů, tvorbě grafiky a reklam, při zpracování dat, v SEO, obchodě nebo zákaznické podpoře. Konkrétní postupy, tipy a triky vám předá více než 27 odborníků, kteří s AI pracují každý den. Konference se koná od 19. do 24. září.
Barbora Brabcová je nadšená odbornice s více než 20 lety zkušeností v oblasti Supply Chain, mimo jiné z mezinárodní společnosti, kde se specializovala na nákup. Věnuje se vzdělávání v oblasti umělé inteligence a jejího využití v každodenní praxi. Svoje zkušenosti a nadšení pro moderní technologie zúročila v aplikaci Lernfix, kterou vytvořila sama a která řeší oblast Lessons Learned. Aktuálně působí jako CEO ve společnosti Bebecon s.r.o.