Chemičku Unipetrolu v Litvínově zasáhly výbuchy a požár

V litvínovské chemičce Unipetrol hoří. Požár zasáhl etylénovou jednotku, která byla před koncem července uvedena do provozu po neplánované odstávce. Dle informací na EC Most výbuchu předcházel výpadek dodávky chladící vody. Mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan ČTK řekl, že zřejmě explodoval propylen. Informaci o pohřešované laborantce vedení společnosti vyvrátilo. Akcie Unipetrolu na pražské burze oslabují o řádově až 8 procent ke 173 korunám za akcii.

Vývoj akcií Unipetrolu na pražské burze real-time na Roklen24

K požáru v litvínovské chemičce Unipetrol se sjíždějí hasiči z celého Ústeckého kraje. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. Hrozí další výbuchy. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. V areálu se objevila další ohniska požáru, řekla mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. Policie vyklízí areál chemičky v Záluží i jeho okolí. Opakovaně byla uzavřena silnice I/27 mezi Litvínovem a Mostem, mezi oběma městy nejezdí ani tramvaje.

Informace z webu Ekologického centra Most
Unipetrol RPA – 13.8.2015, 8:57 
V 8:57 došlo k výbuchu a následnému požáru v prostoru EJ, 9:10 byla vyhlášena evakuace prostoru Petrochemie a zavřeny přístupové cesty k areálu. 

Unipetrol RPA – 13.8.2015, 8:28 
Zahájeno spalování uhlovodíků na polním hořáku EJ, odtlakování propylenové kolony DA 406 po výpadku dodávky chladící vody pro propylenový okruh. Na obnovení dodávky chladící vody se pracuje. 

Mimořádná situace v Chemparku v Záluží – oficiální info Unipetrolu
Dnes došlo v areálu Chemparku Záluží k mimořádné situaci na etylénové jednotce, která byla doprovázena následným požárem. Situace je nyní pod kontrolou, na místě zasahují jednotky hasičů. Část zaměstnanců bylapreventivně evakuována. V tuto chvíli nemáme žádné informace o úrazech či zraněních zaměstnanců. 

Mluvčí ústecké záchranné služby Petr Bureš ČTK řekl, že se údajně pohřešuje jedna laborantka, která by měla být uvnitř objektu. Firma to později dementovala.„Aktuálně čekáme před branami Unipetrolu, o žádném zranění zatím nevíme, takže především z preventivních důvodů,“ řekl ČTK s tím, že se zdravotníci řídí pokyny hasičů.

Etylénovou jednotku v Litvínově uvedl Unipetrol do provozu po neplánované odstávce 25. července. Dopad omezení výroby po dobu pěti dnů na provozní zisk přitom odhadl petrochemický holding v tomto případě na 120 milionů korun.

Neplánovaně odstavil podnik část této jednotky podruhé v krátké době. „Společnost rozhodla o odstavení provozu menší části zařízení etylénové jednotky z důvodu potřeby vyčištění části technologie,“ uvedl v červenci mluvčí. Po dnešním výbuchu takřka s jistotou bude následovat odstávka další.

Etylénová jednotka Unipetrolu je po odstávce plně v provozu

V provozu je etylénová jednotka od roku 1979. Při teplotách 840 až 860 stupňů Celsia se v ní termicky rozkládají vstupní suroviny pomocí páry v peci za účelem získání lehčích uhlovodíků, zejména etylénu, propylénu, benzenu.

Unipetrol dosáhl nejlepší výsledek hospodaření v historii

Petrochemický holding Unipetrol v letošním prvním pololetí vykázal čistý zisk 5,27 miliardy Kč, za samotné druhé čtvrtletí jej zvýšil na zhruba tři miliardy korun ze dvou v prvním čtvrtletí. V prvním půlroce loni byl Unipetrol ve ztrátě 2,55 miliardy. Výnosy klesly zhruba o sedm procent na 56,5 miliardy. Generální ředitel Marek Świtajewski uvedl, že možnost toho, že společnost vyplatí dividendu za letošní rok, je největší za poslední dobu. Naposledy vyplatil Unipetrol dividendu za rok 2007.

Podle zpráv z konce července chtějí Unipetrol ovládnout společně skupiny J&T, EPH a PPF. Energetický a průmyslový holding, který ovládá Daniel Křetínský, investiční skupina J&T a skupina PPF podaly společnou nabídku na koupi Unipetrolu, napsaly 28. července HN. Dle zprávy si celé firmy trio zájemců cení na řádově 30 miliard korun a majoritní akcionář Unipetrolu, kterým je polská skupina PKN Orlen, by tak za svůj většinový 63% podíl v případě souhlasu mohla získat kolem 19 miliard korun.

EPH, J&T a PPF chtějí ovládnout Unipetrol

Newsletter