Se Štěpánem Svobodou jsme se potkali v Chile, kde pracuje u české společnosti Solek. V rozhovoru pro Roklen24 vypráví o tom, jak se společně s manželkou rozhodli přijmout výzvu a přestěhovat se za vysněnou prací na druhou stranu světa. Fotovoltaika dle něj zažívá obrovský rozkvět a kde jinde se do ní pustit, než právě v Chile?
Co je na Chile nejlepší? Víno?
Víno je určitě jedna z věcí, která dělá z Chile zajímavou destinaci. Člověk tu získá celkem slušný přehled o vínu a vinařství. Víno je v Chile prostě součástí kultury, ale podle všeho si Chilané v posledních letech oblíbili pivo a zejména pivní speciály. Chile ale rozhodně není jen o vínu. Je to země, která měří od severu na jih přes 4000 kilometrů a nabízí tak skvělé možnosti pro cestování a poznávání. Na druhou stranu je třeba říct, že kvůli vzdálenostem je zde cestování časově náročné.
Vy jste ale nepřijel do Chile cestovat, nýbrž za prací. Jak se přihodí mladému Čechovi, že pracuje v Chile?
Bylo to celé velmi rychlé. Zhruba před dvěma roky jsem se rozhodl změnit zaměstnání a firma Solek mě zaujala pro své aktivity v Chile a pro ohromný potenciál, který zde představuje fotovoltaika a obnovitelné zdroje obecně. Chtěl jsem být u toho a oslovil jsem tedy přímo majitele firmy Zdeňka Sobotku. Společně jsme probrali možnosti spolupráce a výsledek byl, že jsem dostal nabídku relokace do Chile. S manželkou jsme zvážili všechna pro a proti, a nakonec se rozhodli, že tuhle výzvu bereme. Za dva měsíce jsem nastoupil do pobočky firmy v Santiagu de Chile.
Byli jste v Chile někdy předtím?
Já jsem měl zkušenosti s latinskou Amerikou, protože jsem působil v exportu, kde jsem měl tento region na starosti, ale přímo v Chile ani jeden z nás nikdy před tím nebyl.
Dělali jste si nějaký seznam pro a proti?
Hlavní naše obava byla z toho, jak kvalitní život budeme žít, když v Chile nemáme ani rodinu ani přátelé. Nicméně byla to výjimečná příležitost získat zkušenosti a my jsme byli v situaci, kdy nám prakticky nic nebránilo na nabídku kývnout.
Co vůbec Solek dělá a co je náplni vaší práce?
Náš business je fotovoltaika. V Chile se zaměřujeme na projekty od 3MW výše. Rozsah činností se dá rozdělit na tří části: Development, kde řešíme pozemky pro umístění elektrárny, posoudíme projekt z hlediska rizika a nákladů a získáváme všechna potřebná povolení k výstavbě. Následuje fáze EPC (detailní inženýring, nákup komponentů a stavba) a konečně, po připojení elektrárny, zajišťujeme provoz a údržbu.
Stavíte klientům projekty na zakázku?
V Chile se nejedná o projekty na zakázku v pravém slova smyslu. Většinu našeho portfolia tvoří elektrárny o kapacitě od 3 do 9MW připojené přímo do distribuční sítě. V tomto segmentu je garantovaná výkupní cena a dá se tedy spočítat, jestli daný projekt bude splňovat kritéria výnosnosti. Pokud ano, projekt nabídneme investorům.
Počítám, že projekt také spravujete.
Životnost elektrárny je 25-30 let. Během tohoto období zajištujeme provoz elektrárny, pravidelnou kontrolu a údržbu, čistění panelů, ale i kompletní asset management. V konečném důsledku je tedy investor majitelem aktiva a o vše ostatní se staráme my.
Kdo jsou vaši klienti?
Mezi naše hlavní zákazníky patří kanadský fond Carbon Free a americká společnost ARROYO. Aktuálně Solek buduje svůj vlastní fond.
Investiční?
Ano, vytvoření vlastního investičního fondu je dalším logický krokem. Fond se jmenuje Solek Sicav bude investovat do portfolia 100 MW.
Dá se nějak laikovi jako jsem já přiblížit, jak daleko se fotovoltaika dostala?
Fotovoltaika zažívá v poslední letech celosvětový boom. Je to proto, že se neustále zvyšuje účinnost panelů, zatímco jejich cena klesá. Zásadní jsou dva faktory: osvit a o to, jakým způsobem přistupuje daná země k obnovitelným zdrojům. Z tohoto pohledu je Chile pro fotovoltaiku země zaslíbená. Osvit je v okolí Santiaga dvojnásobný než v ČR a na severu v Atacamě až trojnásobný. Současně Chile vytvořilo transparentní a férovou legislativu s cílem navýšit podíl obnovitelných zdrojů na 70 % do roku 2050.
Není ten boom pro váš byznys problém? Když postavíte elektrárnu a za pár let je z hlediska účinnosti zastaralá?
Problém to není. V budoucnu bude prostě potřeba méně panelů, a tedy i méně hektarů k dosažení stejného výkonu tzn. nižší pořizovací náklady. Nicméně účinnosti běžných panelů se blíží svému maximu a další navyšování už nebude tak dramatické. Pokrok se teď očekává zejména v oblasti uchovávání energie.
Díváte se také po jiných trzích?
Chile je v tuto chvíli naše priorita, ale už rozjíždíme aktivity v Kolumbii a Peru, které vypadají velmi perspektivně. Mimo jižní Ameriku připravujeme projekty na Kypru.
A co vy osobně? Plánujete někdy návrat do ČR?
Ano. Po dvou letech v Chile mě čeká relokace zpět do ČR odkud se budu věnovat developmentu nových trhů.