Chudý Ježíšek v ulici Na Příkopě

Česká národní banka má za sebou poslední měnověpolitické zasedání tohoto roku. Investoři, kteří čekali možnou nadílku v podobě vyšších sazeb, však ostrouhali. Letos v prosinci, ostatně jako ještě nikdy v tento měsíc za posledních dvacet let, úroky zvýšeny nebyly.

Počtem hlasů 5:2 bankovní rada odsouhlasila ponechání 2T repo sazby na úrovni 0,5 %. Hlavním argumentem byl fakt, že se česká ekonomika, až na mzdy (za 3Q rostly pomaleji, než centrální banka očekávala), vyvíjí zcela v souladu s prognózou. Neexistuje tudíž žádná naléhavá potřeba okamžitě reagovat zvýšením sazeb.

Pravdou je, že v rámci debaty se objevili dva jestřábi hlasující naopak pro zvýšení sazeb, a to o 25 bazických bodů. Jednalo se pravděpodobně o viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla a Vojtěcha Bendu, kteří tento krok naznačili ještě před včerejším hlasováním. Dle jejich názoru se ekonomika přehřívá, což potvrzují především indikátory z trhu práce. Oba centrální bankéři se tak neřídí posledním údajem ohledně tempa růstu mezd, spíše se přiklání k představě o existenci proinflačních tlaků, které se prozatím neprojevily.

 

Celkově vyznělo vystoupení guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka více neutrálně, přičemž důraz byl kladen především na únor, kdy bude zveřejněna nová prognóza. Společně s ní pak začne centrální banka zveřejňovat i odhadovanou trajektorii kurzu, nad kterou visí otazník možnosti vzniku určitého sebenaplňujícího se efektu, pokud bude výrazněji odlišná od reality (což ale neočekáváme).

„Odložení zvýšení sazeb nebylo zcela jistě způsobeno obavami z dalšího vývoje ekonomiky, ale spíše praktickými důvody,“ okomentoval včerejší rozhodnutí ČNB hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler. „Zvyšování sazeb ke konci prosince například naráží na efekt konce roku a nižší objem transakcí na trhu, centrální banky se mu tak spíše vyhýbají,“ vysvětlil ekonom.

Pozornost se tak upírá směrem k prvnímu měnověpolitickému zasedání příštího roku, které proběhne ve čtvrtek 1. února. Naprostá většina odhadů tvrdí, že právě tento termín bude tím, kdy ČNB zvýší své sazby o dalších 25 bazických bodů. Postupem roku by pak měly následovat další úrokové hiky, přičemž dohromady by za 2018 mohly být celkem tři až čtyři – 2T repo sazba by se tak mohla posunout do pásma 1,25-1,5 %.

Co se týče vývoje koruny během tohoto týdne, vůči euru oslabila o bezmála 0,25 %. Na tom se například podepsal pokračující efekt konce roku. Někteří optimističtí investoři mohli být rovněž zklamáni rozhodnutím ČNB.

Příští týden bude vinou vánočních svátků zkrácený, což by se mělo projevit na celkovém objemu transakcí, a tedy i na klidnějším vývoji kurzu.

 

Newsletter