Chytrá horákyně Yellenová: Růst sazeb při slabé ekonomice i inflaci

Opodstatnění pro růst sazeb se můžeme dočkat později v letošním roce, uvedla šéfka americké centrální banky Fed Janet Yellenová. A trhům tam zamíchala hlavu. Wall Street po sérii ztrát zakončila týden o něco výš, euro k americkému dolaru obchoduje pod hladinou 1,09.

Jako od chytré horákyně znějí připravené poznámky Janet Yellenové pro konferenci Fedu v San Franciscu. Podle šéfky Fedu není nezbytné, sledovat růst jádrové inflace před zahájením zvyšování růstu sazeb. Na druhé straně ale oslabení inflace či mezd může centrální banku držet zpět od prvního zvýšení sazeb po devíti letech.

Fed naznačil růst sazeb. Pozor ale na ekonomiku

V souladu s holubičím komentářem a zhoršením výhledu Fedu pro americkou ekonomiku v minulém týdnu Yellenová opět naznačila ochotu k prvnímu zvýšení sazeb v blízké době, ale výraznou opatrnost ohledně dlouhodobého výhledu. „Návrat k ‚normální‘ úrovni sazeb Fedu bude pozvolný,“ avizovala dnes. Dříve v tomto týdnu přitom také místopředseda Fedu Stanley Fischer zdůraznil, že neexistuje žádný plán na pravidelné zvyšování sazeb.

Stratég Nomury George Gonclaves pro CNBC poznamenává, že fakt, že Yellenová i Fischer zůstávají u svých nedávných vyjádření a dnes je potvrzují, znamená vzkaz trhům: „Ano, chápete správně, že jsme o něco více holubičí,“ Yellenová krom jiného dnes akcentovala, že silný dolar poškodil americký export.

Růst americké ekonomiky brzdí, zisky firem oslabil dolar

To jsme viděli na dnešním finálním údaji o růstu americké ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí, kde se nedostavilo očekávané přehodnocení směrem vzhůru (na 2,4  % z 2,2 %) a odhalen byl nejvýraznější pokles firemních zisků v USA od finanční krize roku 2008. To je krom jiného i předzvěst opatrnosti pro nadcházející výsledkovou sezónu firem v USA. Americký dolar za poslední půlrok k euru zpevnil o 13 procent.

Světlým bodem údaje o růstu americké ekonomiky je osobní spotřeba, jejíž 4,4% vzestup je nejsilnějším od první čtvrtiny roku 2006. Proti únoru pak klesla březnová důvěra spotřebitelů dle Univerzity Michigan, 93 bodů indexuje ale nad odhady ekonomů.

Americké akcie v tomto týdnu od pondělí do čtvrtku klesaly, v pátek si o něco spravily bilanci. Pro milovníky statistik: poslední série poklesů od pondělka do pátku včetně byla v květnu roku 2012.

Ropa v pátek ztratila výrazných 5 % u Brentu a bezmála 6 % u WTI při utlumení obav z rozvoje konfliktu v Jemenu, který je klíčovým uzlem pro vývoz komodity směrem na západ, a také při náznacích dohody s Íránem, což by umožnilo dodávky jeho ropy na mezinárodní trh. Za celý týden je ale ropa výše řádově o 7 %.

O 6 % výše dnes uzavřely akcie Intelu po zprávách o snaze převzít Alteru. BlackBerry při opět ziskovém hospodaření končí o 2 % výše, akcie lodního přepravce Carnival vzrostly o 6 % také po silnějších než očekávaných výsledcích.

Newsletter