Čím by dnes šéfka Fedu překvapila Wall Street?

Událostí číslo jedna je dnes pro finanční trhy nepochybně chystaný odpolední projev guvernérky americké centrální banky Janet Yellenové před bankovním výborem Kongresu. Nejcitlivěji budou jistě vnímána slova odkazující k načasování prvního zvýšení úrokových sazeb, ve vzduchu ale visí i další témata a server MarketWatch nabídl trojici takových, v nichž by Yellenová mohla investory překvapit.

Přišel čas upravit úrokové sazby

Yellenová může překvapit trhy výrokem, že nadešel čas na zvýšení úrokových sazeb. Na Wall Street totiž v současnosti narůstá přesvědčení, že Fed možná nezačne utahovat kohouty ani letos, s ohledem na „holubičí“ vyznění zápisu z lednového zasedání Fedu – ten byl velmi mírný, co týče inflačních tlaků.

Fed nespěchá s KDY. Víc ho pálí JAK

Zápis v podstatě naznačil dvě možnosti Fedu, a sice dřívější zvýšení sazeb a pak pokračování velice pozvolným tempem, nebo zvýšení sazeb ještě odložit, ale pak utahovat uvolněnou politiku o poznání rychleji. Předsedkyně Fedu a její stoupenci se podle posledních komentářů přiklánějí spíše k postupnému procesu zvyšování sazeb, který by neměl mít výrazné dopady do ekonomiky. Navíc by se centrální bankéři mohli začít obávat, že nulové úrokové sazby mohou vytvářet disproporce a bubliny v ekonomice. Podle ekonoma JP Morgan Glassmana by Fed mohl začít se zvyšováním již nyní, aby těmto bublinám předešel, ale také nezabrzdil ekonomický růst.  

Špatný vliv silného dolaru

Mohlo by být překvapením, pokud by Yellenová okomentovala růst kurzu dolaru a jeho negativní dopad na ekonomiku. Posilování dolaru začalo v roce 2014 a stále pokračuje. Analytici očekávají, že případné zvýšení sazeb by dolar dál posílilo, a tento vývoj není možné donekonečna ignorovat. Pokud by šéfka Fedu silný dolar a jeho vliv na ekonomiku nenechala bez komentáře, mohlo by to pomoci investorům pochopit, proč Fed je a bude při zvyšování sazeb velmi opatrný.

Chcete audit Fedu? Poslužte si…

Yellenová by mohla také překvapit členy Kongresu tím, že se nebude bránit přijetí legislativy o „auditu Fedu“. Ten by měl do budoucna hodnotit, jak Fed rozhodoval o úrokových sazbách. Podle některých ekonomů by hlasitým ústupkem Yellenová nasbírala kladné body a ukázala, že Fed nemá co skrývat.

Newsletter