Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Čím mladší, tím vzrušenější investor. Mileniálové milují krachy

Ačkoliv hypotéza efektivních trhů, která předpokládá dokonale racionální tržní agenty, implikuje, že se do cen aktiv rychle promítají nově se objevující relevantní informace z reálné ekonomiky, skutečný cenový pohyb připomíná spíše  horskou dráhu. A koho tahle divoká jízda nejvíce rozrušuje? Jak vyplývá z nového výzkumu, trhy nedají spát zejména generaci mileniálů.

Pro většinu aktiv, do kterých lidé investují s dlouhodobou perspektivou, jako jsou například akcie, dluhopisy či nemovitosti, je spíše než náhodný pohyb cen, který by mluvil pro hypotézu efektivních trhů, charakteristický trendový vývoj, který je však podmíněný dobou, v níž se zrovna nacházíme. Jinými slovy, ceny aktiv po určitou dobu stoupají a pak zase po určitou dobu padají v závislosti na tom, zda se reálné ekonomice vede dobře či nikoliv. Anebo se reálná ekonomika pohybuje v závislosti na tom, jak se vede finančním trhům. 

Ať už je to tak či tak, ceny aktiv, spíše než aby plynule reflektovaly relevantní informace s určitým zpožděním, reagují na shluky informací laděné jedním směrem, přičemž ne všechny musí být nutně relevantní. Takový závěr ve svém paperu s názvem A model of investor sentiment na příkladu chování akcií potvrzují Nicholas Barberis, Andrei Shleifer a Robert Vishny.

 

Podle autorů jsou trhům vlastní především dva typy chování – relativně malé reakce na jednotlivé informace v krátkém čase a naopak „přestřelené“ reakce na několik ať už špatných či dobrých zpráv, které se objeví v průběhu delšího období. To může dávat odpověď na otázku, proč se ceny aktiv nepohybují plynule, ale naopak mají tendenci prudce růst a posléze naopak prudce padat. Za takovým chováním trhů ovšem musí stát investoři, kteří jsou spíše než racionálními kalkulacemi ovládáni oním investorským sentimentem.

Mileniálové se bojí investovat do akcií. Co s tím?

A jak na amerických datech odhalil nový výzkum Bankrate.com, o kterém informoval server Bloomberg, nová generace investorů – generace Y neboli mileniálové – je sentimentem ovládána ještě daleko více než generace těch starších – generace X či baby boomers. Budiž toho důkazem i následující graf, jenž ukazuje podíl respondentů z jednotlivých generací, kteří odpověděli, že při korekci ze začátku letošního února, kdy Wall Street zažila největší propad za poslední dva roky, pociťovali „vzrušení“.

Jak ukazují data, únorový výprodej zdaleka nejvíce rozrušil právě mileniály, z nichž mnozí teprve objevují investiční svět. Jak však naznačil Taylor Tepper, vzrušení je zde potřeba chápat jako kladnou emoci. „Pokud jste dlouhodobý investor, chcete nakoupit levně. Mileniálové tak měli možnost doplnit své penzijní účty za nízkou cenu,“ citoval Bloomberg analytika Bankrate.com. „V tomto smyslu je to opravdu velmi vzrušující,“ uzavřel.

Kam investují mileniálové?

Newsletter