Čína do 10 let v čele světové ekonomiky?

Čína by v následující dekádě měla předběhnout Spojené státy a stát se tak největší světovou ekonomikou. Alespoň podle závěru nejčerstvější studie společnosti IHS Economics.

K tomu společnost dovedla metodologie zaměřená na změření velikosti čínské ekonomiky v dolarovém vyjádření. Nepoužila tedy dosud standartní postup využití partity kupní síly, která srovnává relativní hodnoty v různých měnách. Ten nedávno ve společném programu využily Světová banka a OSN a došly k ještě překvapivějším závěrům. Podle nich by Čína mohla sesadit Spojené státy z pomyslného trůnu již letos – alespoň tedy na základě srovnání parity kupní síly (purchasing power parity, PPP).

Ti, kteří využívají PPP, tvrdí, že je přesnějším prostředkem k měření životních nákladů. Opačný názor sdílí právě IHS, která se rozhodla měřit velikost ekonomik v dolarovém vyjádření a tuto metodologii považuje za přesnější.

„Během následujících 10 let dosáhne čínské HDP vyššího růstu především díky růstu spotřeby, což bude mít pozitivní dopad na strukturu domácí ekonomiky stejně jako na růst celého asijského regionu,“ uvedl Rajiv Biswas, hlavní ekonom z IHS Economics.

Právě očekávaný růst spotřebitelských výdajů by měl zvednout nominální hrubý domácí produkt Číny na úroveň 28,25 bil. USD v roce 2024 z aktuální úrovně 10 bil. USD. Pro Spojené státy je projektovaná úroveň v roce 2024 na 27,31 bil. USD ze současných 17,4 bil. USD.

„Kdybychom se podívali na globální ekonomickou situaci v roce 2025, očekávám, že čínská ekonomika bude hrát dokonce ještě větší roli klíčového hráče v oblasti mezinárodního obchodu a toku investic,“ dodal pro CNBC Biswas. Očekává, že podíl Číny na světovém HDP vzroste ze současných 12 procent do roku na 2025 na více jak 20 %.

Rapidní růst spotřebitelských výdajů posune čínský spotřebitelský trh na úroveň 10,5 bil. USD do roku 2023, což bude například v porovnání s Japonskem, jež dosáhne pouhých 3,7 bil. USD, zhruba trojnásobek, uvedla IHS.

K přesvědčení, že Čína v budoucnu předběhne ekonomickou výkonností Spojené státy, se přidávají i další organizace, jen jejich odhady se drží v širším pásmu 2021 – 2028.  

Čínský dvojí metr

Newsletter