Čína drží 7% růst. Akciový trh ale znovu propadá

Čínská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí o rovných sedm procent a udržela tak růst z první letošní čtvrtiny roku. Znamená to nejslabší výkon za šest let, ale výsledek mírně lepší, než se čekalo. Statistické údaje tak naznačily, že by se čínská ekonomika mohla z útlumu vymanit a stabilizovat se. To dnes neplatí pro akciový trh, kde index opět propadá o více jak 4 procenta.

Hlavní index burzy v Šanghaji uzavřel o 4,1 % níže, „pevninský“ index v HongKongu o 2 % níž. Analytici a ekonomové hodnotí data z ekonomiky jako příliš slabá na to, aby dokázala přesvědčit o udržitelnosti akciové rally. Také výsledky čínských firem rozhodnou o důvěře investorů v další růst čínských akcií.

Ekonomové dotázaní agenturou Reuters očekávali v průměru další zpomalení růstu hrubého domácího produktu Číny na 6,9 procenta. Čínská ekonomika zpomaluje růst už déle a loni stoupla o 7,4 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo za posledních 24 let. Letos vláda čeká dosažení stejného tempa jako loni.

Další údaje ukázaly, že maloobchodní tržby zrychlily v červnu růst na 10,6 procenta z květnového tempa 10,1 procenta a průmyslová výroba stoupla o 6,8 procenta, nejvyšším tempem za pět měsíců. Investice do fixního kapitálu posílily o 11,4 procenta. Všechny tyto údaje byly lepší, než se čekalo.

Komunističtí vůdci se snaží nasměrovat ekonomiku k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu, který by byl místo jednostranného zaměření na vývoz a investice založen více na domácí spotřebě. To se podle statistiků daří, protože v prvním pololetí se domácí spotřeba podílela na růstu už 60 procenty, zatímco v roce 2014 měla podíl pouze 51,2 procenta.

Peking je ale zároveň nervózní z toho, že zpomalování růstu by mohlo vést k vzestupu nezaměstnanosti a sociálního napětí. Čínskou ekonomiku navíc nyní podkopává zpomalený růst zahraničního obchodu, deflační tlaky a nedávná panika na akciových trzích. Peking se proto snaží ekonomiku podporovat snižováním úrokových sazeb a dalšími kroky.

Analytici sice přesnost oficiálních údajů zpochybňují, nezávislé průzkumy ale potvrzují, že v jarních měsících skutečně nastalo oživení v řadě směrů, které táhl zvýšený růst ve vnitřních západních provinciích. „Skutečný růst je sice určitě o jeden nebo dva procentní body pomalejší, než ukazují oficiální čísla, máme ale dobré důvody domnívat se, že nejnovější údaje odrážejí skutečnou stabilizaci,“ uvedl Julian Evans-Pritchard ze singapurské frimy Capital Economics. „Rozrůstají se doklady o zotavování celé ekonomiky,“ dodal.

Čínský akciový trh nechaly nadějná čísla chladnými a hlavní indexy burz ztrácely zhruba dvě procenta. Minulý týden trh s pomocí vládních zásahů prudce oživil ze třítýdenního strmého propadu, který následoval poté, co od počátku roku indexy získaly zhruba 60 procent.

Newsletter