Čína jako bezpečná investice? Hedge fondy jí dál věří

Že je čínský akciový trh stále jedním z nejlepších cílů umístění investic v rámci rozvíjejících se trhů, si podle všeho (a CNBC) myslí řada manažerů hedge fondů.

„Čína je ve skutečnosti jedním z nejlepších míst pro investice v současné době,“ uvedl Frank Brochin, investiční ředitel StoneWater Capital. „Zdá se mi, že valuace na tamním trhu neodpovídají reálnému ohodnocení,“ dodal.

Podle Brochina mohou investoři zainvestovat do velice dobrých společností s nízkým poměrem P/E a ročním růstem v pásmu 15 – 20 %.

Brochin uvedl, že se mu Čína zdá relativně bezpečná a to i z toho důvodu, že minimum aktiv je v rukou zahraničních entit, které tak jednoduše nemohou „utéct“ a způsobit tak propad tamních cen. A ačkoli tamní banky mají ve svých rozvahách pár špatných úvěrů, vláda má dostatek finančních prostředků, aby se o tento problém případně dokázala postarat. „Spoušť pro finanční katastrofu v Číně prakticky neexistuje,“ dodal Brochin.

Adam Choppin, hlavní analytik v oblasti mezinárodních strategií v investiční firmě FIS Group, je dalším býkem v akci.

„Čína a zejména tamní ‘A-shares‘ představují skvělou příležitost,“ uvedl Choppin. A – akcie jsou tituly kontinentálních společností, do nichž by měli během následujících týdnů získat možnost investovat i zahraniční investoři.

„Jedním z mnoha argumentů pro investice do čínského trhu je jeho vysoký stupeň možnosti diverzifikace,“ uvedl Sam Hou, zakladatel hedge fondu True Arrow Capital Management.

Hou, investiční veterán ze společnosti SAC Capital Advisors, byl nadšen blížící se liberalizací čínského akciové trhu z iniciativy označované jako „přímý vlak“. Pod tímto označením si lze představit spojení tamních burz v Hongkongu a Šanghaji a to novým systémem, který by měl být spuštěný během října.

Zahraniční investoři až do nynějška měli přístup pouze k trhu v Hongkongu, nebo museli využívat složité formy „kvalifikovaných institucionálních investorů“, jež měly své limity a umožňovaly exekuovat pouze nadstandardně velké objednávky.

Ne všichni jsou ale ohledně čínského trhu tak optimističtí. „Nezdá se nám úplně bezpečné investovat v Číně,“ uvedl Steven Quamme, generální ředitel ze společnosti Cartica Capital. Společnost nemá v Číně zainvestováno téměř nic a spíše se soustředí na filipínský trh, kde drží čtvrtinu svého portfolia. 

Newsletter