Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Čína jako „tržní ekonomika“? Rána pro Evropu

Evropská unie by mohla přijít o 1,7 až 3,5 milionu pracovních míst, pokud by se rozhodla přiznat Číně status tržní ekonomiky. Vyplývá to ze studie analytického střediska Economic Policy Institute (EPI). V České republice by tento krok podle studie ohrozil zhruba 47.000 až 94.000 pracovních míst.

EU se stejně jako další členové Světové obchodní organizace (WTO) musí rozhodnout, zda Číně na konci příštího roku status tržní ekonomiky udělí. Pokud by tak učinila, snížila by se její schopnost uvalovat na čínský dovoz antidumpingová cla. Ta se používají v případech, kdy se zboží vyvážené do zahraničí prodává levněji než na domácím trhu.

Čínští výrobci by podle studie mohli v důsledku omezené schopnosti Bruselu používat antidumpingová cla zaplavit evropský trh levným zbožím, a podkopat tak evropskou produkci. Mezi nejvíce postižené sektory by prý patřila výroba automobilových součástek, papíru, oceli, keramiky, skla, hliníku a jízdních kol.

Návrat recese? „Pravděpodobně ano“

Odpůrci udělení statusu tržní ekonomiky Číně podle agentury Reuters tvrdí, že ceny čínského zboží nejsou výsledkem působení tradičních tržních sil a jsou uměle tlačeny dolů.

Čína se stala členem Světové obchodní organizace (WTO) v prosinci 2001. Při svém vstupu přijala na 15 let status netržní ekonomiky.

Newsletter