Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Čína ještě zahýbe s měnovými kohouty

Peking je připraven zabránit výraznějšímu zpomalení druhé největší ekonomiky světa. Víkendové prohlášení hlavy čínské centrální banky o tom nenechalo nikoho na pochybách a analytici se shodují, že měnová politika ještě dozná řady změn – jak jinak než směrem dalšího uvolnění podmínek.

Čína od loňského listopadu dvakrát snížila úrokové sazby i snížila požadavky povinných minimálních rezerv pro komerční banky, s cílem posílit objem peněz v reálné ekonomice. Včera ulevila také realitnímu trhu, když snížila minimální požadavek akontace u koupě druhého domu. Žadatelé o v pořadí druhou hypotéku tak budou muset přednostně zaplatit nikoli 60 procent, ale jen 40 procent kupní ceny. Navíc byla zrušena daň z prodeje nemovitosti po dvou letech vlastnictví.

Guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan o víkendu řekl, že vidí stále prostor pro další uvolnění politiky v případě nadále váhavého růstu ekonomiky a pokračujícího oslabování inflace. Mimo jiné varoval před hrozbou deflace v Číně a také před „příliš silným dolarem“, který by mohl vést k odlivu kapitálu z Číny a dalších zemí.

Nepodceňujte Peking

Dosud vykonané kroky Pekingu na podporu ekonomiky nejsou podle analytiků dostačující a nejlepším lékem bude série dalších snižování sazeb v následujících měsících. Za „prakticky jistotu“ označuje další zásadní uvolnění měnové politiky portfolio manažer společnosti Macquarie Sam Le Cornu. „Myslím, že lidé podceňují míru likvidity, která ještě přiteče do systému, i počet nadcházejících snížení sazeb.“ Podobné vyjádření přišlo včera od analytiků Nomury, kteří očekávají do konce letošního roku tři poklesy sazeb a další troje snížení úrovně povinných minimálních rezerv. Hlavní ekonom HSBC v Číně pak letos vyhlíží kumulované snížení hlavní úrokové sazby o 50 bazických bodů a požadavku na minimální rezervy bank o 200 bps, s prvním snížením v následujících měsících, ne-li týdnech.

Co se týče trhu realit, Nomura čeká vlivem včerejšího uvolnění hypotečních podmínek jeho stabilizaci ve druhé polovině roku. Trh s bydlením tvoří zhruba 15 procent čínské ekonomiky, přičemž poslední čísla ukazují, že nadále slábne. Ceny nových domů v únoru klesaly šestý měsíc v řadě, v celoročním přepočtu o 5,7 procenta, což je nejprudší pokles od roku 2011.

OECD: Závratný růst Číny skončil

V loňském roce čínská ekonomika posílila o 7,4 procenta, nejpomalejším tempem za posledních 24 let. Růst navíc poprvé od roku 1998 zaostal za vládním cílem 7,5 procenta. Čínské autority i OECD již uvedly, že si je třeba přivyknout na pomalejší (a udržitelnější) růst, parlament schválil plán, který počítá se zpomalením růstu HDP na 7 procent v letošním roce. 

7 %. Čínská ekonomika smí růst pomaleji

Rok dřevěné Kozy ve znamení šedého bankovnictví

Newsletter