Čína nabízí „velkému bratrovi“ podporu rublu, ten sílí

(Aktualizováno 13:13) Ruský rubl posílil o více než 6 procent pod 55 rublů za dolar po zveřejnění zprávy, že dva z ministrů čínské vlády nabídli ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi pomoc s podporou ruského rublu tak, aby ruská centrální banka nemusela plenit své devizové rezervy.

„Čína pomůže, bude-li to potřeba, a je přesvědčena, že Rusko své hospodářské potíže překoná,“ uvedl ministr zahraničí Wang Yi pro hongkongskou Phoenix TV. Ministr hospodářství Číny za nástroj, který pomůže Rusku nejvíce, označil rozšíření měnové swapu mezi Čínou a Ruskem. Podobně swapu s čínskou centrální bankou využila například Argentina, když propadala její měna peso.

„Mnoho Číňanů stále vidí Rusko jako velkého bratra, obě země jsou pro sebe navzájem strategicky důležité,“ říká Jin Canrong z pekingské školy pro mezinárodní studia. „Pro ochranu svých národních zájmů přijde Čína Rusku na pomoc, jakmile to bude potřeba,“ dodal.

Čína a Rusko v říjnu podepsaly dohodu na měnovém swapu v rozsahu 150 miliard jüanů s tím, že dohodou stran může být objem navýšen. Centrální banka v minulém týdnu na svém blogu a později v China Daily kolem swapu vysvětlovala „poskytnutí peněz v renminbi a naopak platby také v remninbi a tím vyhýbání se riziku pohybu měnových kurzů,“ když potřebovala veřejně přesvědčit, že Čína neponese ztráty kvůli Rusku.

„Rusko je nenahraditelný a strategický partner na mezinárodním poli a Čína musí být aktivní v jeho podpoře,“ stojí v dnešním editorialu pekingských Global Times, za kterými stojí čínská komunistická strana. „Naše pomoc Rusku ale bude omezená,“ dodává editorial.

Mluvčí ruského prezidenta Putina Dimitrij Peskov vyloučil, že by Rusko žádalo Čínu o finanční pomoc. Letos Čína s Ruskem podepsala zlomovou dohodu na dodávkách ruského plynu do Číny o hodnotě 400 miliard amerických dolarů a trvání 30 let. V listopadu dovoz ruského plynu do Číny dosáhl historického maxima, vyplývá z dat čínské celní správy. 

Rublu pomohou, v reakci na předchozí výzvu prezidenta Putina, také domácí firmy směnou příjmů z vývozu do ruského rublu. Potvrdil to dnes například plynárenský kolos Gazprom. „Pro nás to neznamená žádné problémy. Chápeme, že to pomůže stabilizovat kurz (rublu),“ sdělil místopředseda představenstva Alexandr Medveděv. 

Newsletter