Čína naslouchá trendům. V plánu je vlastní digitální měna

Dosavadní průběh roku 2016 se nese ve znamení Číny. Bohužel pro ni však šlo o samá negativa. Vše začalo propadem trhů, který v podstatě pokračuje dodnes, dále bylo reportováno nejvýraznější zpomalení čínské ekonomiky za posledních 25 let, které bylo navíc umocněno oslabujícím jüanem.

Čínská garnitura má tak v rámci snahy o udržení alespoň částečné ekonomické a finanční stability poměrně napilno. Ani to ji však nebrání v tom, aby se svezla na vlně aktuálních trendů. Agentura Reuters přinesla zprávu o tom, že Čínská lidová banka pracuje na vytvoření vlastní digitální měny.

Cílem je co nejvíce osekat náklady spojené s oběhem „běžných“ papírových peněz společně s posílením celkové kontroly peněžní nabídky. Zároveň by digitalizace měla přispět k větší transparentnosti ekonomické aktivity a rovněž by měla omezit praní špinavých peněz a případné daňové úniky.

Podle oficiálního vyjádření banky byl již v roce 2014 založen speciální tým, který měl za úkol zmapovat prostředí digitálních měn. Na základě získaných informacích má pak být vytvořen vlastní systém čínské digitální měny.

„Speciální tým má za úkol nastavit jasnou strategii připravovaného rozběhnutí systému digitální měny. Především je potřeba se vypořádat se všemi technologickými barierami,“ přepisuje Reuters vyjádření banky.

Čínská centrální banka se inspirovala především u nejznámější digitální měny, kterou je bitcoin. Právě ten je v Číně velice oblíbeným investičním, ale rovněž i platebním instrumentem. Faktem ale je, že s připravovanou měnou má společnou pouze digitalizaci, jelikož je jeho používání založeno na decentralizaci a minimálním dohledu. S tím se v případě centrální banky počítat samozřejmě nedá.

Newsletter