Čína potřebuje dolary, prodává americký dluh. A kupuje akcie

Čínské akcie dnes ukončily sérii pěti obchodních dní v řadě, které vytvořily nejprudší propad od roku 1996 a index Shanghai Composite si připsal 5,3 procenta. Trhem se rozeběhly spekulace, že čínské autority začaly čínské akcie znovu aktivně nakupovat. Co je jisté, že Čína začala odprodávat americké dluhové papíry (Treasuries), protože má nedostatek amerického dolaru na další zásahy na jüanu.

Proč trh „podezírá“ z růstu akcií čínskou vládu? Protože se takřka celý odehrál v posledních 45 minutách obchodování. Jeden klesající titul připadl na 13 rostoucích. Za pět obchodních dní před dneškem šanghajské akcie odepsaly 23 hodnoty na osmiměsíční dno.

„Index vytáhly vzhůru nákupy na těžkých vahách trhu – bankách, pojišťovnách. Je možné, že za těmito nákupy stojí vládní agentura, která opět vstoupila aktivně na trh,“ soudí pro Bloomberg Zhang Gang, stratég šanghajské makléřské firmy Central China Securities. Podobně odkazuje čínská Xinhua.

Podle citací anonymních zdrojů pro Bloomberg se Čína rozhodla podpořit akcie před oslavami vítězství ve 2. světové válce nad Japonskem. Tyto zdroje potvrzují, že Čína nakupovala blue-chips, tedy stěžejní akciové emise na trhu. Rozsáhlá vojenská přehlídka k oslavě se uskuteční 3. září. Rozsah nákupů není znám. Viditelným faktem je to, že v poslední hodině obchdování akcie v Šanghaji otočily z cca 0,7% ztráty do 5,3% zisku, se kterým uzavřely.

Zdroje z oficiálních čínských kruhů pro Bloomberg a uvedly, že Čína začala po šokové devalvaci jüanu prodávat americké dluhopisy (Treasuries), aby tak získala americké dolary k dalším zásahům na čínské měně. Prodeje amerického dluhu Čína dle těchto zdrojů realizuje přímo, ale i přes najaté agenty na trzích v Belgii a Švýcarsku. Prodeje byly údajně projednány s americkou stranou. Pro Spojené státy jsou nepříjemnou událostí.

Od intervence 11. srpna Čína postupně prodává americké dolary a nakupuje jüan, aby jeho dalšímu oslabování zabránila a jeho kurz stabilizovala. Dle posledních dostupných statistik z července čínské devizové rezervy za uplynulý rok do července poklesly o 8 procent na 3,65 bilionu dolarů. Podle průzkumu Bloomberg mezi ekonomy a analytiky bude Čína ve zbytku roku na zásahy na jüanu potřebovat kolem 40 miliard dolarů měsíčně. Podle odhadů Societe Generale Čína v posledních dvou týdnech prodala americký dluh v objemu 106 miliard dolarů.

Nejnovější dostupná data ukazují, že Čína ovládá něco méně než 1,5 bilionu amerických dolarů amerického dluhu a  to včetně 200 miliard dolarů, které má Čína dle analytiků Nomury v Belgii na custody účtech.

 

Čínské akcie se snažily o růst, ale nevydržel. Prudké ztráty posledních dní jsou zas o něco prohloubeny, ale (konečně č…

Posted by Roklen24 on 26. srpen 2015

Newsletter