Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Čína roste nejpomaleji za šest let

(Aktualizováno 8:53) Hospodářský růst Číny v prvém čtvrtletí zpomalil na pro jiné ekonomiky závratných sedm procent, u Číny ale jde o nejpomalejší tempo za posledních šest let. V posledních třech měsících loňského roku čínská ekonomika stoupla o 7,3 procenta. Čína je druhou největší ekonomikou světa, a tak slabší růst může mít dopady jak v Asii, tak ve zbytku světa. 

Analytici pouze sedmiprocentní růst očekávali, nicméně představuje to nejslabší čtvrtletní výkon od propuknutí globální finanční krize v roce 2008. Data za čínský průmysl v březnu pak zaostala za veškerými odhady 40 ekonomů v anketě Bloomberg. 

Komunističtí vůdci se podle agentury AP snaží nasměřovat čínskou ekonomiku k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu, založenému spíše na domácí spotřebě než obchodu a investicích. Ale prohlubující se pokles zvětšuje obavy lidí ze ztráty zaměstnání a sociálního napětí.

Vláda od listopadu dvakrát snížila úrokové sazby a podnikla další kroky na podporu růstu. Nicméně růst průmyslové výroby se dále zmenšil. 

Tempo růstu čínské ekonomiky loni zpomalilo na 7,4 procenta ze 7,7 procenta v roce 2013. Hospodářský růst byl nejpomalejší od roku 1990 a poprvé za 15 let zaostal za vládním cílem, podle kterého měl dosáhnout 7,5 procenta. 

Čína je v posledních letech hlavním motorem růstu světového hospodářství a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží. Slabší růst v Číně by tak mohl mít negativní dopady na další ekonomiky. 

Newsletter