Čína ruší „brzdící“ pravidlo proti propadům akciových trhů

AKTUALIZOVÁNO Čínská komise pro cenné papíry se rozhodla zrušit „brzdící“ pravidlo, které při 5%, resp. 7%, propadu trhů zastavilo obchodování s akciemi v ten samý den. 

Dle oficiálních informací Shanghai Stock Exchange má tento krok vést ke stabilizaci trhu. Dosavadní znění pravidla bylo nastaveno tak, že jakmile index CSI 300 klesl o 5 %, obchodování se zastavilo na 15 minut. Při 7% propadu se obchodování zastavily na celý den, čehož jsme byli svědky dnes a tento týden v pondělí.

Rozhodnutí o zrušení přišlo po krizovém zasedání, které se týkalo podmínek na padajících akciových trzích země rudého draka. Během dnešního dne se index CSI 300 propadl o 7,2 %, na což posléze reagovaly poklesem jak evropské, tak i americké indexy. Nejistotu rovněž podtrhuje i devalvující jüan. ten vůči dolaru aktuálně odepisuje více jak 1,2 %.

„Pojistný mechanismus nebyl hlavní příčinou propadu trhu, vzhledem k aktuální situaci ale nefungoval tak, jak se čekalo. Negativní efekt mechanismu převážil nad jeho pozitivním efektem,“ uvedla komise v oficiálním sdělení. Její mluvčí dodal, že komise se proto rozhodla mechanismus pozastavit a nyní bude zkoumat, jak celý systém vylepšit.

Analytici na adresu pravidla poukazovali na to, že systém situaci na čínském trhu, který snadno podléhá masovým panikám, ještě zhoršuje. Jakmile začnou akcie výrazněji klesat, investoři se o to více snaží prodávat, aby to stihli, než nastoupí přerušení obchodů. „Pětiprocentní práh je pro tak kolísavý trh evidentně příliš nízký,“ řekl agentuře Reuters Tom Rafferty z asijské pobočky britské výzkumné skupiny The Economist Intelligence Unit.

V porovnání se zbytkem světa bylo čínské pravidlo nastaveno poměrně tvrdě. Například ve spojených státech je obchodování zastaveno na jeden pouze tehdy, když se hlavní index S&P500 propadne o 20 %. 

Co se týče další opatření, agentury Bloomberg získala informace o tom, že byly nastaveny nové limity možných prodejů akcií čínských společností, které mají v držení jejich majoritní akcionáři. Toto opatření následuje úterní finanční injekci, kterou čínské státní fondy použily, aby chod trhů alespoň částečně podpořily směrem vzhůru.

 

Newsletter