Čína srazila sazby. Umírněnou politiku neměníme, tvrdí

(Aktualizováno 14:15) Čínská centrální banka poprvé po více než dvou letech snížila své úrokové sazby. Cílem tohoto nečekaného kroku je podpořit ekonomický růst, který by letos mohl být nejpomalejší za 24 let. 

Banka snížila jednoletou zápůjční sazbu o 40 bazických bodů na 5,6 procenta. Jednoletou depozitní sazbu banka snížila o 25 bps na 2,75 %. Nové sazby začnou platit od soboty 22. listopadu. Bank of China se krokem připojuje ke směru měnové politiky ECB či Bank of Japan.

Zpráva přichází v době, kdy nejnovější statistiky z druhé největší ekonomiky světa ukázaly, že růst průmyslové aktivity se zastavil a realitní trh, dlouhodobý pilíř růstu, zůstává slabý. To má negativní dopad na širší aktivitu a snižuje poptávku po všem, od nábytku po cement a ocel.    

Centrální banka rovněž učinila krok k dalšímu uvolnění tvorby depozitních sazeb. Nově mohou banky nabídnout střadatelům za jejich úspory úrok, který bude 1,2násobkem základní sazby. Doposud to byl 1,1násobek.    

Čína si jde vlastní cestou

V prohlášení banka uvedla, že růst čínské ekonomiky je stále přiměřený a není třeba zavádět silná stimulační opatření. I nadále však hodlá pokračovat v pravidelném uvolňování tvorby depozitních sazeb.    

„Tato úprava úrokových sazeb je neutrální operací a neznamená změnu v kurzu měnové politiky. Čína je stále schopna dosahovat středních až vysokých temp růstu a nemá potřebu zavádět silná stimulační opatření. Základní směr umírněné měnové politiky se nemění,“ uvedla v prohlášení čínská centrální banka.

Tempo růstu čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 7,3 procenta, nejníže za pět let. Oficiálním cílem vlády je dosáhnout v celém letošním roce hospodářského růstu 7,5 procenta. Peking dal nicméně najevo, že je připraven tolerovat slabší růst, pokud to nebude mít negativní dopady na trh práce. Loni se HDP zvýšil o 7,7 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za 14 let.    

Čína naposledy snížila úroky v červenci 2012. Tehdy výpůjční sazba klesla o 0,31 procentního bodu a depozitní o čtvrt procentního bodu.

Čína by měla mířit spíš na reformy než na cíle růstu, uvedla Světová banka

Newsletter